Migracja tematem unijnego szczytu w Grenadzie. Ekspert: jest realny problem we współpracy UE z państwami afrykańskimi

Data publikacji: 05.10.2023 19:20
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 19:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na  posiedzeniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie w Hiszpanii.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na posiedzeniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie w Hiszpanii. , Autor - PAP/EPA/MIGUEL ANGEL MOLINA
Migracja będzie jednym z tematów jutrzejszego nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Grenadzie, organizowanego przez hiszpańską prezydencję. W środę w Brukseli, na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw, od głosu wstrzymały się Słowacja, Czechy i Austria.

Pakt migracyjno-azylowy 

Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. W środę podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbywała się również debata pt. "Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji". 

- Dzisiaj kwestia migracji jest to problem nie tylko Południa czy obszaru basenu Morza Śródziemnego, ale także problem Europy Środkowej i Wschodniej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Mamy do czynienia z problemem migracyjnym z kilku kierunków i jeżeli pakt migracyjny zostanie przyjęty, to będzie miał on inny kształt niż ten, który dzisiaj został zatwierdzony - uważa ekspert. 

Europejska Wspólnota Polityczna

W hiszpańskiej Grenadzie dzisiaj miało miejsce spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Udział w nim wzięli przywódcy 27 unijnych państw i 20 krajów partnerskich, między innymi Wielkiej Brytanii, Turcji, państw zza wschodniej granicy Unii, także Bałkanów Zachodnich, oraz Armenii i Azerbejdżanu, czy Andory i San Marino. Podczas spotkania padały słowa, że Unia Europejska jest dla wielu regionów czynnikiem stabilizującym. 

- Europejska Wspólnota Polityczna ma zachęcić do jeszcze większej intensyfikacji i do większej współpracy Unią Europejską z tymi państwami, które w różnym stopniu są powiązane z Unią Europejską - ocenia gość Jedynki. - Wśród tych 20 krajów partnerskich najważniejsze dla mnie są państwa Partnerstwa Wschodniego, trzy państwa, które mają podpisane tzw. umowy stowarzyszeniowe, czyli Mołdawia, Ukraina i Gruzja oraz Bałkany Zachodnie - dodaje. 

POSŁUCHAJ

34:37

Migracja będzie jednym z tematów jutrzejszego nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Grenadzie, organizowanego przez hiszpańską prezydencję. (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Po inwazji Moskwy na Ukrainę, Mołdawia złożyła wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 roku, a w czerwcu 2022 roku uzyskała status państwa kandydującego do UE. W kwietniu 2023 roku Parlament Europejski wezwał do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z tym krajem do końca 2023 roku, jeśli Mołdawia przejdzie dziewięć etapów niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji, określonych przez Komisję Europejską. Gościem audycji był Jakub Pieńkowski z PISM.

- Ostrzejszą walkę z plagą pluskiew - m.in. w pociągach i paryskim metrze - zapowiedział francuski rząd. Każda informacja pasażerów o pojawieniu się tych owadów będzie sprawdzana, a wyspecjalizowane firmy będą niszczyć pluskwy w wagonach. Władze w Paryżu obawiają się bowiem, że inwazja pluskiew może zniechęcić miliony kibiców i turystów do przybycia do Francji na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

- Polityka migracyjna Brukseli powoduje, że w Europie narasta kryzys migracyjny, co doprowadza nie tylko do napięć pomiędzy krajami Unii Europejskiej, ale także kontroli na granicach. Zarzuty wobec Brukseli postawiły Węgry. Władze w Budapeszcie jasno wskazują, że winę za kryzys migracyjny ponosi Bruksela. Tak zwanym szlakiem bałkańskim do Europy napływa coraz większa liczba nielegalnych imigrantów. Decyzją władz Polski, Czech i Austrii wzmocniono ochronę granicy ze Słowacją. W odpowiedzi rząd w Bratysławie zdecydował na wprowadzenie kontroli na granicy z Węgrami. Więcej w materiale Piotra Piętki. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Kamil Zajączkowski (UW), Jakub Pieńkowski (PISM) 

Data emisji: 5.10.2023

Godzina emisji: 17.19

IAR/ans

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.