Biblioteka Polska w Paryżu. Nowe otwarcie w historii instytucji?

Data publikacji: 09.10.2023 14:06
Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 14:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Biblioteka Polska w Paryżu (2022)
Biblioteka Polska w Paryżu (2022), Autor - (mr) PAP/Mateusz Marek
Biblioteka Polska w Paryżu to jedna z najstarszych polskich instytucji emigracyjnych, kultywująca pamięć o Wielkiej Emigracji. W poniedziałek (9.10) minister kultury i dziedzictwa narodowego podpisał umowę założycielską utworzenia Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu. To bardzo ważna zmiana. 
  • Biblioteka Polska powstała w roku 1838 z inicjatywy polskich emigrantów, którzy po powstaniu listopadowym animowali życie kulturalne w Paryżu.
  • W poniedziałek (9.10) minister kultury i dziedzictwa narodowego podpisał umowę założycielską utworzenia Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu. To zmiana, która zapewni m.in. stałe, wyższe niż dotychczas, finansowanie instytucji. 

Czym jest Biblioteka Polska w Paryżu?

Biblioteka Polska w Paryżu powstała w 1838 r. z inicjatywy czołowych przedstawicieli Wielkiej Emigracji. Zakres jej działalności od początku wykraczał poza zadania tradycyjnej biblioteki. Między innymi dlatego przez wiele środowisk postrzegana jest jako nieoficjalna ambasada kultury polskiej we Francji. Decyzja o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu stanowi ważną zmianę w działalności instytucji.

Jak zmieniała się Biblioteka Polska w Paryżu?

Prof. Kazimierz Piotr Zalewski, były żołnierz Armii Krajowej i wybitny fizyk, kierujący pracami Biblioteki Polskiej, nie ma wątpliwości, że po raz pierwszy w funkcjonowaniu instytucji zauważalna będzie długofalowa perspektywa "stałego zabezpieczenia finansowego". - Dotychczas Biblioteka Polska żyła z pomocy prywatnych osób, mecenasów, fundacji - tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem.

Kiedy prof. Zalewski obejmował stanowisko, Biblioteka Polska borykała się z wieloma problemami. Konieczne były m.in. pilne remonty. - Dach się walił, waliły się mury. Trzeba było wyrzucić kilka tysięcy zbutwiałych książek. Teraz jest odnowiona, w dobrym stanie - wspomina. Dyrektorem nowo utworzonego Instytutu Biblioteka Polska został prof. Maciej Forycki. Budżet będzie wynosił ponad 2 mln euro rocznie. 

POSŁUCHAJ

03:06

Biblioteka Polska w Paryżu. Nowe otwarcie w historii instytucji? (W samo południe/Jedynka)

 

Czym zajmuje się Biblioteka Polska w Paryżu?

Podstawową działalnością Biblioteki Polskiej w Paryżu w XXI wieku jest dbałość o zachowanie zbiorów. - Mamy archiwa bezcenne dla Polski. Zostały włączone do pamięci świata przez UNESCO w roku 2013. Mamy półtora kilometra regałów z archiwami, mamy artystyczne kolekcje z XIX i XX wieku, mamy rozmaite książki. To m.in. trzy pierwsze wydania Mikołaja Kopernika - zdradza gość audycji "W samo południe".

Zadaniem Biblioteki jest również udostępnianie owych zbiorów "w sposób rozsądny" naukowcom oraz prowadzenie programu naukowo-kulturalnego. - Koncerty, zebrania, kolokwia, wystawy. Mamy trzy muzea stałe. To Muzeum Adama Mickiewicza, Salon Fryderyka Chopina oraz Salon Bolesława Biegasa - podsumowuje prof. Kazimierz Piotr Zalewski w rozmowie ze Stanisławem Foltzerem. 


YouTube: Bibliothèque Polonaise de Paris / SHLP

Rozmawiał: Stefan Foltzer

Gość: prof. Kazimierz Piotr Zalewski (wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji zarządzającego Biblioteką Polską w Paryżu)

Data emisji: 9.10.2023

Godzina emisji: 12.36

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.