Fundusze Europejskie. Wsparcie dla przedsiębiorstw na południu Bałtyku

Data publikacji: 10.10.2023 16:46
Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 21:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ramach programu Interreg Południowy Bałtyk na dofinansowanie projektów zostanie przeznaczone 60 mln euro
W ramach programu Interreg Południowy Bałtyk na dofinansowanie projektów zostanie przeznaczone 60 mln euro, Autor - Travel mania/Shutterstock
Uruchomiony w 2008 roku program Interreg Południowy Bałtyk był pierwszym programem transgranicznym na granicy morskiej z udziałem Polski. Obecnie trwa drugi nabór wniosków w ramach planów na lata 2021-2027. Na ich wsparcie przewidziano 60 mln euro.
  • Otwarto nabór wniosków w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk na lata 2021-2027. Na wsparcie projektów zostanie przeznaczone 60 mln euro.
  • O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z trzech województw na północy Polski. W programie biorą także udział regiony m.in. z Danii i Niemiec.

W ramach programu przedstawiciele państw i regionów obszaru Południowego Bałtyku wybrali do dofinansowania projekty dotyczące m.in. cyfryzacji, wzmocnienia powiązań międzynarodowych czy wspierania przejścia na energię przyjazną środowisku. - Warto podkreślić, że program dotyczy między innymi przechodzenia na neutralną klimatycznie energię, ale też gospodarkę o zamkniętym obiegu, która zapewni zrównoważone korzystanie z wody - dodaje Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Założeniem programu jest także zwiększenie obecności małych i średnich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym, szczególnie tych z niebieskiego i zielonego sektora gospodarki. Ma on także wspierać współpracę instytucji publicznych i podmiotów społeczeństwa obywatelskiego.

Interreg Południowy Bałtyk. Kto może ubiegać się o wsparcie?

Budżet obecnego programu Interreg wynosi 60 mln euro. - Oprócz trzech województw z północy Polski uczestniczą w nim także regiony z Danii, Niemiec, Litwy i Szwecji - wyjaśnia minister Puda. - W programie obowiązuje zasada partnerstwa. Oznacza to, że projekty muszą być realizowane z udziałem zagranicznych podmiotów, które pochodzą z co najmniej dwóch państw objętych programem. Ponadto wspólne przedsięwzięcia muszą przynosić korzyści dla pogranicza i jego mieszkańców.

Czytaj także:

Interreg Południowy Bałtyk: do kiedy można składać wnioski?

Przedsiębiorcy zainteresowani dofinansowaniem mogą składać wnioski do 30 listopada, wyłącznie drogą elektroniczną. Jako wspólny sekretariat programu zaplanowaliśmy szereg działań wspierających wnioskodawców. Zapraszamy do skorzystania z indywidualnych konsultacji pomysłów na projekty - zachęca Małgorzata Skolmowska, pełniąca obowiązki kierownika wspólnego sekretariatu programu. - Katalog beneficjentów jest naprawdę szeroki. Warto sprawdzić możliwość uczestnictwa w programie przed złożeniem wniosków.

Do tej pory, w poprzednich dwóch edycjach programu, sfinansowano ponad 130 programów. - Na przykład partnerzy zbudowali system do walki z wyciekami ropy. (...) Innym przykładem są rozwiązania, które usprawnią połączenia między lokalnymi i regionalnymi portami w regionie południowego Bałtyku i Morza Północnego - wymienia minister Grzegorz Puda.


POSŁUCHAJ

03:29

Fundusze Europejskie. Wsparcie dla przedsiębiorstw na południu Bałtyku (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Klaudia Wasiek

Data emisji: 10.10.2023

Godzina emisji: 15.45

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.