Uszkodzenie gazociągu Balticconnectoor. Ekspert: celowy atak spotka się ze zdecydowaną reakcją NATO

Data publikacji: 11.10.2023 19:00
Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 19:23
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy uszkodzenie gazociągu Balticconnectoor było celowym działaniem?
Czy uszkodzenie gazociągu Balticconnectoor było celowym działaniem?, Autor - Shutterstock/63ru78
Estonia i Finlandia zamknęły podwodny gazociąg Balticconnector. Powodem jest nadzwyczajny spadek ciśnienia i podejrzenie wycieku gazu. Spadek ciśnienia unieruchomił magistralę, co spowodowało wstrzymanie dostaw i nawet kilkunastu procentowy wzrost cen gazu na rynku europejskim. 

Uszkodzenie gazociągu Balticconnectoor

Gazociąg Balticconnectoor został oddany do użytku prawie cztery lata temu. Jego podmorska część ma długość 77 kilometrów. Dzięki niemu gaz z Finlandii może płynąć przez kraje bałtyckie i Polskę z ominięciem terytorium Rosji. Sekretarz generalny NATO powiedział, że jeżeli uszkodzenie gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje. - Ważne jest teraz ustalenie, co się stało, jeśli okaże się, że był to celowy atak na krytyczną infrastrukturę NATO, to spotka się to ze zdecydowaną reakcją Sojuszu - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, były ambasador Polski w Rosji. 

Fińskie władze zapewniają, że dostawy gazu ziemnego dla fińskich odbiorców, mimo odłączenia gazociągu, nie są zagrożone. Dostawy zabezpiecza obecnie pływający gazoport LNG w Inkoo, który został oddany do użytku na początku 2023 r. Wcześniej do 100 proc. gazu ziemnego pochodziło z Rosji. Surowiec ten nie jest jednak kluczowym źródłem energii w Finlandii, stanowi ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju i ma znaczenie dla różnych specyficznych procesów przemysłowych. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu.

POSŁUCHAJ

32:03

Estonia i Finlandia zamknęły podwodny gazociąg Balticconnector. Powodem jest nadzwyczajny spadek ciśnienia i podejrzenie wycieku gazu. (Więcej świata/Jedynka)

 

Co łączy Rosję z Hamasem? 

Liderzy radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas  wielokrotnie bywali na Kremlu. Jak Rosja wykorzystuje atak terrorystów na Izrael i co ich tak naprawdę łączy z Hamasem? - Rosja ma stosunki polityczne z Hamasem, po raz pierwszy przywódcy ugrupowania złożyli wizytę w Moskwie w 2006 roku, po tym, gdy wygrali wybory - mówi ekspert. - Hamas ma relacje polityczne nie tylko z Rosją, ale również m.in. z Turcją. Jednak to nie wskazuje wprost na rosyjską inspirację bądź na rosyjski udział w przygotowaniu tych terrorystów - ocenia prof. Marciniak. 

- Jeśli chodzi o korzyści polityczne, to dla Rosji ta sytuacja jest korzystna, ponieważ odciąga nie tylko uwagę opini publicznej od wojny z Ukrainą, ale przede wszystkich angażuje politycznie, materialnie i potencjalnie militarnie Stany Zjednoczone, które musza się skupić na tym problemie - uważa ekspert. 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Izrael walczy kolejną dobę po zbrojnym ataku terrorystów z Hamasu. Przyszedł czas na „pełne natarcie” na Strefę Gazy - jak dodał izraelski minister obrony - „Gaza nigdy nie wróci do tego co było”. Żołnierze izraelscy zbierający w jednym z kibuców zwłoki ofiar palestyńskiego ataku znaleźli ciała około 40 dzieci, w tym bardzo małych, „mocno okaleczonych”. Jak wygląda sytuacja w Jerozolimie, jak na to patrzą mieszkańcy, jak wygląda ewakuacja turystów? O tym w rozmowie z Małgorzatą Kurzajewską, przewodniczką po Izraelu. 

- Czy wojna w Izraelu odbije się na Europie szybciej niż myślimy? Czy manifestacje Palestyńczyków w stolicach europejskich są tego zwiastunem? Rozmowa z dr Andrzejem Anuszem z Instytutu Piłsudskiego. 

- Wojna w Izraelu. W Brukseli specjalnie spotkanie ministrów obrony państw NATO - relacja Beaty Płomeckiej. 

- W ciągu 90 minut w Sztokholmie doszło do siedmiu podpaleń domów i mieszkań - według hipotezy policji zdarzenia mają związek z trwającą wojną gangów. Szwecja od kilku miesięcy boryka się z nową falą przemocy - tylko we wrześniu w wyniku strzelanin zginęło 11 osób. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Włodzimierz Marciniak (sowietolog, były ambasador Polski w Rosji), dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), Małgorzata Kurzajewska (przewodniczka po Izraelu)

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 17.18

IAR/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.