Uszkodzenie gazociągu Balticconnectoor
Gazociąg Balticconnectoor został oddany do użytku prawie cztery lata temu. Jego podmorska część ma długość 77 kilometrów. Dzięki niemu gaz z Finlandii może płynąć przez kraje bałtyckie i Polskę z ominięciem terytorium Rosji. Sekretarz generalny NATO powiedział, że jeżeli uszkodzenie gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje. - Ważne jest teraz ustalenie, co się stało, jeśli okaże się, że był to celowy atak na krytyczną infrastrukturę NATO, to spotka się to ze zdecydowaną reakcją Sojuszu - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, były ambasador Polski w Rosji.
Fińskie władze zapewniają, że dostawy gazu ziemnego dla fińskich odbiorców, mimo odłączenia gazociągu, nie są zagrożone. Dostawy zabezpiecza obecnie pływający gazoport LNG w Inkoo, który został oddany do użytku na początku 2023 r. Wcześniej do 100 proc. gazu ziemnego pochodziło z Rosji. Surowiec ten nie jest jednak kluczowym źródłem energii w Finlandii, stanowi ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju i ma znaczenie dla różnych specyficznych procesów przemysłowych. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu.
Co łączy Rosję z Hamasem?
Liderzy radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas wielokrotnie bywali na Kremlu. Jak Rosja wykorzystuje atak terrorystów na Izrael i co ich tak naprawdę łączy z Hamasem? - Rosja ma stosunki polityczne z Hamasem, po raz pierwszy przywódcy ugrupowania złożyli wizytę w Moskwie w 2006 roku, po tym, gdy wygrali wybory - mówi ekspert. - Hamas ma relacje polityczne nie tylko z Rosją, ale również m.in. z Turcją. Jednak to nie wskazuje wprost na rosyjską inspirację bądź na rosyjski udział w przygotowaniu tych terrorystów - ocenia prof. Marciniak.
- Jeśli chodzi o korzyści polityczne, to dla Rosji ta sytuacja jest korzystna, ponieważ odciąga nie tylko uwagę opini publicznej od wojny z Ukrainą, ale przede wszystkich angażuje politycznie, materialnie i potencjalnie militarnie Stany Zjednoczone, które musza się skupić na tym problemie - uważa ekspert.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Izrael walczy kolejną dobę po zbrojnym ataku terrorystów z Hamasu. Przyszedł czas na „pełne natarcie” na Strefę Gazy - jak dodał izraelski minister obrony - „Gaza nigdy nie wróci do tego co było”. Żołnierze izraelscy zbierający w jednym z kibuców zwłoki ofiar palestyńskiego ataku znaleźli ciała około 40 dzieci, w tym bardzo małych, „mocno okaleczonych”. Jak wygląda sytuacja w Jerozolimie, jak na to patrzą mieszkańcy, jak wygląda ewakuacja turystów? O tym w rozmowie z Małgorzatą Kurzajewską, przewodniczką po Izraelu.
- Czy wojna w Izraelu odbije się na Europie szybciej niż myślimy? Czy manifestacje Palestyńczyków w stolicach europejskich są tego zwiastunem? Rozmowa z dr Andrzejem Anuszem z Instytutu Piłsudskiego.
- Wojna w Izraelu. W Brukseli specjalnie spotkanie ministrów obrony państw NATO - relacja Beaty Płomeckiej.
- W ciągu 90 minut w Sztokholmie doszło do siedmiu podpaleń domów i mieszkań - według hipotezy policji zdarzenia mają związek z trwającą wojną gangów. Szwecja od kilku miesięcy boryka się z nową falą przemocy - tylko we wrześniu w wyniku strzelanin zginęło 11 osób. Felieton Michała Strzałkowskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Włodzimierz Marciniak (sowietolog, były ambasador Polski w Rosji), dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), Małgorzata Kurzajewska (przewodniczka po Izraelu)
Data emisji: 11.10.2023
Godzina emisji: 17.18
IAR/ans
Uszkodzenie gazociągu Balticconnectoor. Ekspert: celowy atak spotka się ze zdecydowaną reakcją NATO - Jedynka - polskieradio.pl