Dzień Nauczyciela. "Nasza przyszłość" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 13.10.2023 08:38
Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 16:52
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in. 30 proc. podwyżki dla nauczycieli, z tym, że dla początkujących mają one wynosić 33 proc.
Ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in. 30 proc. podwyżki dla nauczycieli, z tym, że dla początkujących mają one wynosić 33 proc., Autor - ESB Professional/Shutterstock
Dzień Nauczyciela jest jednym z najważniejszych świąt edukacyjnych, obchodzonym na całym świecie. To okazja do uhonorowania i docenienia pracy nauczycieli. Oprócz rodziców to właśnie nauczyciele kształtują nasze dzieci. Wpływają na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość.
  • 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwany Dniem Nauczyciela. 
  • W reportażu "Nasza przyszłość" Joanny Bogusławskiej o swojej pracy opowiedzieli nauczyciele z XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie.

Zawód nauczyciela jest powołaniem i misją. To też odpowiedzialność, bo dotyczy przyszłości naszych dzieci. Dobry nauczyciel powinien być tą osobą, która wciąż się uczy. Jest cierpliwa i empatyczna, potrafi budować więzi między uczniami. Pokazuje, jak spełniać marzenia.

W reportażu "Nasza przyszłość" Joanny Bogusławskiej o swojej pracy opowiedzieli nauczyciele z XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie.

Czytaj także:

Nauczyciel musi dotrzeć do ucznia 

- Miarą nauczyciela jest ten ślad, który po sobie pozostawi, nawet w wieloosobowej klasie. Jeżeli ta "iskra Boża" zapali się, zapłonie w jednej osobie, to można powiedzieć sobie: warto - powiedziała dyrektor placówki Anna Szczepańska-Filipp. 

Kamil Kwiecień, nauczyciel biologii, stwierdził, że w przeszłości nauczyciel był ogromnym autorytetem, guru. Kimś, kto był przewodnikiem przez edukację, ale i przewodnikiem przez życie. Uczniowie postrzegali nauczycieli jako osoby, od których można czerpać mądrość życiową. 

W ocenie biologa dziś zawód nauczyciela jest postrzegany inaczej. Jest to zajęcie budzące mniejszy szacunek niż kiedyś. W jego opinii wiele jednak zależy od nauczyciela. Jeśli jest pasjonatem, który potrafi zarazić swoimi zainteresowaniami innych, to dla wielu uczniów będzie mentorem. - Nauczyciel będzie dobrym nauczycielem wtedy, kiedy będzie w stanie dotrzeć do swoich uczniów - podkreślił.

Czytaj także:

Wracają do mnie absolwenci - to mój sukces

Myślę, że nie ma takiego gotowego przepisu, jaki powinien być dobry nauczyciel - powiedziała Katarzyna Skiba, nauczycielka chemii. - Uczę bardzo trudnego przedmiotu, który wymaga samozaparcia, dużego nakładu własnej pracy. Przez uczniów często jestem odbierana jako nauczyciel wymagający. Wymagający, ale przyjazny. Nie skracam dystansu, ale często rozmawiam z uczniami. Zostaję na przerwie, by uczeń mógł do mnie podejść - wyjaśniła.

Renata Mazur, nauczycielka biologii, zwróciła uwagę, że w pracy nauczyciela ważna jest nie tylko cierpliwość, umiejętność zachowania spokoju w trudnych sytuacjach, ale i empatia, zrozumienie, że uczniowie są różni. - Klasa składa się z osób o różnych poglądach. Nauczyciel powinien umieć ich wysłuchać, zrozumieć. Nie oceniać, nie krytykować - wskazała. - Moim sukcesem jest to, że wracają do mnie absolwenci - dodała.

Zdaniem jednej z uczennic dobry nauczyciel to nauczyciel, którego wspomina się z uśmiechem. Do którego można zawsze podejść, o wszystko zapytać. Którego uczeń się nie boi. Z którego lekcji wynosi się cenną wiedzę, wychodzi się z dodatkową motywacją do działania.


POSŁUCHAJ

20:56

Dzień Nauczyciela. "Nasza przyszłość" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

 

REPORTAŻE POLSKIEGO RADIA ZNAJDZIESZ TEŻ W SERWISIE YOUTUBE.COM: 

Tytuł reportażu: "Nasza przyszłość"

Data emisji: 13.10.2023 r. 

Godzina emisji: 0.40

kk

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.