Ratownicy medyczni i pomoc przy wypadkach drogowych. Czym jest korytarz życia?

Data publikacji: 13.10.2023 17:30
Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 17:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Korytarz życia to dodatkowy pas ruchu, utworzony przez kierowców, umożliwiający swobodny przejazd wszelkim pojazdom uprzywilejowanym.
Korytarz życia to dodatkowy pas ruchu, utworzony przez kierowców, umożliwiający swobodny przejazd wszelkim pojazdom uprzywilejowanym. , Autor - Shutterstock/DarSzach
Ratownicy medyczni niosą pomoc ofiarom zdarzeń drogowych. W "Bezpiecznej Jedynce" zwracamy uwagę na zachowania kierowców, które mogą utrudniać dojazd karetki na miejsce zdarzenia. Dlaczego tak ważne jest tworzenie korytarzy życia? Czy umiemy udzielić pierwszej pomocy medycznej ofiarom wypadku drogowego? 
  • 13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. To ratownicy medyczni niosą pomoc ofiarom zdarzeń drogowych.
  • Na drodze powinniśmy być ostrożni, ale też czujni, bo w każdej chwili może nadjechać pojazd uprzywilejowany. 
  • Szkolenia z zasad ratownictwa są bardzo ważne, ich znajomość może pomóc innym ludziom.

W "Bezpiecznej Jedynce" Mikołaj Matusiak, kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego, zwraca uwagę na zachowania kierowców, które mogą utrudniać dojazd karetki na miejsce zdarzenia. - Największym problemem jest to, że kierowcy (którzy spotykają się z karetką jadącą na sygnale) często zbyt późno podejmują decyzję, ponieważ nie zauważyli ambulansu. Kierowcy często nie widzą jadącej karetki, która świeci niebieskimi światłami, z uwagi na to, że są rozproszeni m.in. używaniem telefonów w trakcie jazdy czy słuchają głośno muzyki, co powoduje, że nie słychać sygnałów dźwiękowych o zmiennym tonie - podkreśla. - Często kierowcy w trakcie jazdy wciskają hamulec, bo chcą przepuścić karetkę. Jeśli my znajdujemy się bezpośrednio za nimi, to również musimy hamować, więc to jest jedna z najgorszych możliwych decyzji - wyjaśnia. 

POSŁUCHAJ

12:47

Ratownicy medyczni i pomoc przy wypadkach drogowych. Czym jest korytarz życia? (Bezpieczna Jedynka)

 

Tworzenie korytarzy życia

Na drodze powinniśmy być ostrożni, ale też czujni, ponieważ w każdej chwili może nadjechać pojazd uprzywilejowany. - Jeżeli stoimy w korku na drodze ekspresowej lub autostradzie, to należy obserwować ruch innych pojazdów, popatrzeć w tylne lusterko - mówi Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Egzaminowania Ruchu Drogowego w Warszawie. - Jeżeli nadjeżdża pojazd uprzywilejowany, to mamy obowiązek ułatwić mu przejazd. Przepisy mówią, że jeżeli stoimy na lewym pasie, to zjeżdżamy w lewą stronę, a jeżeli stoimy na prawym pasie, bez względu na to, ile tych pasów jest, to wszystkie pojazdy z prawych pasów zjeżdżają na prawą stronę. W związku z tym tworzymy tzw. korytarz życia - dodaje ekspert. 

Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego/Youtube

Do jakich interwencji wzywane jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe?

Ratownik medyczny może również przylecieć na miejsce zdarzenia. Pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ląduje tam, gdzie jest to możliwe. 

- W naszych statystykach najczęściej jesteśmy wzywani do wypadków drogowych. To są urazy u pacjentów, udary, zatrzymanie krążenia - przyznaje Adam Burakowski, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i zastępca dyrektora do spraw medycznych. - Są to loty do zdarzeń, gdzie lecimy bezpośrednio do miejsca zdarzenia, mamy również transporty międzyszpitalne - podkreśla. 

Gość Jedynki dodaje, że wyposażenie LPR jest zbliżone do wyposażenia zwykłej karetki specjalistycznej. - Mamy dodatkowe leki, dodatkowe wyposażenie w postaci np. USG, ale jeśli chodzi o standard wyposażenia, to jest ono zbliżone do karetki. To, co nas wyróżnia, to głównie czas przewiezienia pacjenta do szpitala - stwierdza. 

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej 

Piotr Kochnowicz ze Stowarzyszenia Motopozytywni zachęca do szkolenia z zasad ratownictwa, których znajomość może pomóc innym ludziom. - Musimy się w tym wszystkim doskonalić, musimy ćwiczyć, jeżeli nie ćwiczymy, nie jesteśmy dobrzy w tym, co robimy - przyznaje. - Mamy kolegów, którzy zaczynali u nas, w naszej grupie, a dzisiaj są ratownikami medycznymi w Państwowym Ratownictwie Medycznym - dodaje. 

pierwsza pomoc

Czytaj również:

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek

Goście: Mikołaj Matusiak (kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego), Rafał Grodzicki (Wojewódzki Ośrodek Egzaminowania Ruchu Drogowego w Warszawie), dr Adam Burakowski (lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), Piotr Kochnowicz (Stowarzyszenie Motopozytywni)

Data emisji: 13.10.2023 r.

Godzina emisji: 17.10

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.