Czym jest Teleskop Webba?
Teleskop Webba budowano w latach 2007-2021. Do najważniejszych celów misji z nim związanej należy zbadanie formowania się i ewolucji galaktyk oraz powstawania gwiazd i systemów planetarnych. W ostatnim czasie teleskop wykrył "planety swobodne". - Nie są one związane z żadną gwiazdą centralną. Do tej pory spodziewaliśmy się, że tego typu obiekty powstają w dyskach protoplanetarnych - zaznacza Przemysław Rudź, popularyzator astronomii.
Jak poruszają się "planety swobodne"?
Gość "Czterech pór roku" zwraca uwagę, że doszło do rejestracji kilkudziesięciu tego typu obiektów. - Niektóre z nich dryfują w parach, co w ogóle jest sensacyjne. (...) Tak naprawdę nie wiemy, jaką teorię do tego dorobić, jak wyjaśnić, że planety mogą sobie swobodnie w parach podróżować w przestrzeni kosmicznej - przyznaje. Dodaje, że chodzi tu o planety wielkości Jowisza i większe.
Należy podkreślić, że "dryfujące" planety nadal podlegają prawom Keplera. - Orbity mogą być kołami, elipsami, parabolami, a także hiperbolami. Te prędkości hiperboliczne czy paraboliczne są prędkościami na tyle dużymi, że pozwalają opuścić układ macierzysty. Wydaje się więc, że te planety poruszają się z tymi ogromnymi prędkościami hiperbolicznymi - analizuje Przemysław Rudź.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Przemysław Rudź (popularyzator astronomii)
Data emisji: 13.10.2023 r.
Godzina emisji: 9.36
mg
Teleskop Webba wykrył "planety swobodne". Czym one są? - Jedynka - polskieradio.pl