Joanna Chmielewska to autorka popularnych powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Charakteryzowała się przede wszystkim uśmiechem.
- Kiedy wspominam, że napisałam o Joannie Chmielewskiej, to wszyscy, którzy słuchają, od razu uśmiechają się. Pojawia się taki banan na twarzy. To po prostu symbol tego, czego dokonała (…). Potrafiła nas zauroczyć swoim dowcipem, humorem, dystansem wobec świata, a cały czas nazywana jest królową ironii w świecie, który bywał zwłaszcza dla kobiet światem szarym i smutnym - zauważa Katarzyna Droga.
Katarzyna Droga wspomina jej słowa: - Powiedziała: "Jeśli jesteś kobietą rezolutną, inteligentną, to sobie poradzisz ze wszystkim". To świat może być jak te zielone pola, złotorude teraz u nas na Podlasiu, bo cała moc i siła tkwi w tobie (…). Była też mistrzynią we wprowadzaniu pewnych powiedzonek do naszego języka, więc "mięta z bubrem", do przodu i tak trzeba żyć, żeby umieć nawet wykopać się z lochu pod zamkiem nad Loarą, jak jedna z jej bohaterek.
Jak Joanna Chmielewska zauroczyła Katarzynę Drogę?
Katarzyna Droga nigdy nie spotkała się twarzą w twarz z Joanną Chmielewską, ale jak przyznaje, zauroczyła ją. - Dorastałam z jej książkami. Kiedy ja i moje koleżanki byłyśmy dziewczynami, potem studentkami, później dojrzałymi kobietami, ona cały czas pisała i słała nam te uśmiechy ze swoich książek. Dorastałyśmy z nią, przejmowałyśmy jej filozofię życia. Czasem dzięki niej myślałyśmy, że damy radę i będziemy do przodu - opowiada.
- Pomyślałam sobie: "Pani Joanno, może przyszedł czas powiedzieć światu, że byłaś nie tylko aktywną kobietą, taką hop do przodu, ale też wrażliwą Polką, matką i zakochaną kobietą, która dawała sobie ze wszystkim radę" - dodaje.
Irena Kuhn czy Joanna Chmielewska?
Dlaczego warto znać Joannę Chmielewską? - Bo oprócz tego, że była tak radosną osobą, jak ją odbieraliśmy, to była też kobietą, która musiała zmagać się ze wszystkim: z życiem, normami i absurdami tego świata, z kolejami losu, które życie nam przedstawia nie zawsze spodziewane - mówi Katarzyna Droga.
- Pisząc tę książkę, zadawałam sobie ciągle pytania, a właściwie jej. Ile was było? Jakie byłyście? Czy rzeczywiście tylko dwie: rezolutna Irena Kuhn, a potem Joanna Chmielewska, która tak potrafiła opisać świat? To, co mnie zaskoczyło, że to była także niesamowicie zapracowana kobieta. Ona przecież biegała te trzy piętra z zakupami i węglem, a każde kolejne malutkie mieszkanie to było jej wielkie szczęście. To był ówczesny świat, a Chmielewska przy tym wszystkim była taka jak my wszystkie, jak my kobiety - wyjaśnia pisarka.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Gość: Katarzyna Droga (pisarka)
Data emisji: 15.10.2023 r.
Godzina emisji: 10.21
DS/gs
Kim była Joanna Chmielewska? Opowieść Katarzyny Drogi o pisarce, która słała uśmiechy - Jedynka - polskieradio.pl