Alona Szostak to "gorące nazwisko" w polskim teatrze. Podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia" - największego festiwalu teatralnego w Polsce, organizowanego przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe - otrzymała nagrodę za "wybitne aktorstwo".
Jury festiwalu uznało, że Alona Szostak, grając Różę w "Cudzoziemce" według Marii Kuncewiczowej, w reżyserii Katarzyny Minkowskiej (Teatr Polski w Poznaniu), używając bogatej palety środków, oddała złożoność charakteru bohaterki, udowadniając, że jest artystką prawdziwie wszechstronną.
Czytaj także:
Alona Szostak: to jestem cała ja
"Urodziłam się za granicą" - tak wita widzów Róża, grana przez Alonę Szostak. Aktorka z tą rolą mocno się utożsamia. Artystka ma korzenie rosyjskie, ukraińskie i polskie. Od ponad 30 lat mieszka w Polsce. Jak sama mówi: jej dusza jest gdzieś "pomiędzy".
- Ta Cudzoziemka jest mi niezmiernie bliska. Ja mam wrażenie, że w tym spektaklu nie muszę nic grać. Powinnam usiąść i opowiadać - stwierdziła Alona Szostak w reportażu "Pomiędzy" Ewy Szkurłat. - To jestem cała ja - podkreśliła.
W reportażu Ewy Szkurłat aktorka opowiedziała także o kontrowersjach, jakie towarzyszyły jej zaangażowaniu muzycznemu w wojnę na Ukrainie. - Strasznie to przeżyłam. Rozpłakałam się. Powiedziałam, że nie będę śpiewać - przyznała.
Czytaj także:
Modlitwa za Ukrainę/Prayer for Ukraine - Teatr Groteska, wykonanie Sofiia Popova i Alona Szostak. Źródło: Teatr Groteska/YouTube
Alona Szostak: od ponad 30 lat w Polsce
Alona Szostak urodziła się 10 października 1968 roku w Wołgogradzie. Tam ukończyła szkołę artystyczną na kierunku teatralnym. Jest także absolwentką Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Litewskim Rosyjskim Teatrze Dramatycznym w Wilnie.
Do przyjazdu do Polski przekonał ją aktor i reżyser teatralny Adam Hanuszkiewicz (1924-2011). Debiutowała w spektaklu "Kabaret" w chorzowskim Teatrze Rozrywki w 1992 roku. Występowała również na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie (2012-2013). A od 2019 roku należy do zespołu Teatru Polskiego w Poznaniu.
Czytaj także:
Koncertuje z własnymi recitalami: "Człowieczy los", "Sen pewnego emigranta" i "Z nadzieją przez życie", wykonując piosenki z repertuaru Anny German, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz muzykę żydowską.
Jest laureatką wielu nagród, m.in.: Nagrody Publiczności przyznanej podczas Festiwalu "Tańczące Eurydyki" im. Anny German (2003), Statuetki Chłopca z łabędziem - Nagrody Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury (2012), śląskiej Nagrody Teatralnej "Złota Maska" (2012) i Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury (najlepsza wokalistka musicalowa).
Czytaj także:
Tytuł reportażu: "Pomiędzy"
Autorka: Ewa Szkurłat
Data emisji: 17.10.2023 r.
Godzina emisji: 2.15
kk
Alona Szostak - portret "Cudzoziemki". Reportaż "Pomiędzy" Ewy Szkurłat [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl