Kiedy i gdzie bezpłatnie zweryfikować stan oświetlenia pojazdów?
W okresie jesienno-zimowym w ramach akcji "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" kierowcy w całej Polsce będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swoich pojazdów. Sprawdzenia zaplanowano w dniach: 21 i 28 października, 18 listopada i 9 grudnia. - W tych dniach na wybranych stacjach kontroli pojazdów w całym kraju będzie można sprawdzić stan oświetlenia. Lista stacji dostępna jest na stronie Policji, ITS, a także na stronach partnerów - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.
Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. Badania ITS wskazują, że tylko kilka proc. samochodów ma właściwie ustawione światła. - Kierowcy powinni dbać o światła przez cały rok, ale z racji tego, że trwa sezon jesienno-zimowy, kiedy szybciej zapada zmrok i dłużej podróżujemy bez udziału światła słonecznego i dodatkowo przy zmiennej aurze, to też jakość świateł jest kluczowa, zwłaszcza na drogach nieoświetlonych, gdzie występują większe wskaźniki zabitych w wypadkach drogowych - zwraca uwagę gość Jedynki.
Konsekwencje źle ustawionych świateł
Policjanci zwracają uwagę, że jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Za źle ustawione światła, szczególnie jeżeli oślepiają innych, możemy nawet stracić dowód rejestracyjny. - Zależnie od tych uszkodzeń dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany przez policję, a mandat może wynieść nawet do trzech tysięcy złotych - podkreśla nadkomisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Ponadto, policjanci ruchu drogowego, będą przeprowadzać na terenie kraju działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.
Bezpieczna i komfortowa podróż
Od oświetlenia w samochodzie w dużej mierze zależy, czy będziemy podróżować komfortowo i bezpiecznie. - Reflektory mogą się różnić samą konstrukcją, ale też i rodzajem źródła światła, jakie zostało zastosowane. Najpopularniejsze do tej pory to są reflektory z żarówkami halogenowymi - mówi Piotr Kaźmierczak z Instytutu Transportu Samochodowego.
Czy należy we własnym zakresie wzmacniać światła, wprowadzać zmiany konstrukcyjne? - Na pewno odczucie niezadowolenia wynika w pewnej mierze z tego, że takie światła muszą z jednej strony oświetlać dobrze drogę, ale z drugiej strony nie mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka - wyjaśnia ekspert. - Niestety jest to efekt taki, że im więcej tego światła na drogę chcemy emitować, tym większe jest zagrożenie oślepianiem - zwraca uwagę.
Poprawnie ustawione światła samochodowe nie oślepiają ani innych kierowców, ani pieszych, a kierowcy zapewniają dobrą widoczność na drodze. Źle wyregulowane światła mijania i drogowe mogą zakładając najgorszy scenariusz doprowadzić do wypadku. O tym jak samemu sprawdzić poprawność oświetlenia mówi w "Bezpiecznej Jedynce" inż. Paweł Dziedziczak, diagnosta.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn
Goście: Mikołaj Krupiński (rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego), nadkomisarz Robert Opas (Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Piotr Kaźmierczak (Instytut Transportu Samochodowego), inżynier Paweł Dziedziak (diagnosta)
Data emisji: 20.10.2023 r.
Godzina emisji: 17.10
ans