W jaki sposób IPN upamiętnia polskich bohaterów w kraju?
Dzień Zaduszny stanowi czas szczególny, również w kontekście upamiętniania polskich bohaterów narodowych. - W tym dniu, w miejscach, które udało nam się ocalić od zapomnienia, skupiają się wszyscy ci, którzy chcą uhonorować postacie ważne dla naszej historii - zaznacza Joanna Sulej-Piskorz. Zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN zwraca jednocześnie uwagę, że dla pracowników instytucji każdy dzień jest szczególny.
- Nasze działania skupiają się na tym, aby w sposób widoczny i materialny uczcić te osoby. Realizujemy nowe pomniki, poddajemy renowacji pomniki, które zostały już ukruszone zębem czasu - analizuje gość Programu 1 Polskiego Radia. Działania dotyczą postaci tak znanych jak marszałek Józef Piłsudski, ale również bohaterów zapomnianych, jak choćby Eryk Lipiński. Na wewnętrznym dziedzińcu SGH w Warszawie została odsłonięta okolicznościowa tablica.
Lipiński był działaczem opozycji antykomunistycznej PRL. - Dobrym przykładem może być również wykonanie pomnika upamiętniającego rodzinę Baranków - wylicza Sulej-Piskorz. 15 marca 1943 r. w Siedliskach Niemcy wymordowali pięcioosobową rodzinę i czterech ukrywanych przez nią Żydów z Miechowa.
W jaki sposób IPN upamiętnia polskich bohaterów za granicą?
Biuro sprawuje również opiekę nad miejscami walk i męczeństwa narodu polskiego za granicą. Podejmowana jest współpraca ze stowarzyszeniami polonijnymi oraz placówkami dyplomatycznymi. - Naszym zadaniem jest upamiętnienie danych osób, ale też zadbanie o wojenne groby weteranów - wyjaśnia gość audycji. Dodaje, że renowacji poddano m.in. cmentarz wojenny w Zimbabwe.
Czym jest projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"?
To międzynarodowa inicjatywa mająca na celu upamiętnienie wysiłku zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Projekt rozpoczął się w roku 2022 (80. rocznica rozpoczęcia wymarszu armii generała Andersa ze Związku Sowieckiego) i potrwa do roku 2025.
Źródło: IPNtvPL/Youtube
Ponadto w programie:
- "Powracamy po swoich". O bohaterach najnowszej historii Polski odnalezionych i zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN mówił ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
- Książka: "Polacy i Brytyjczycy w obliczu wybuchu drugiej wojny światowej", pod red. Waldemara Grabowskiego.
Mimo upływu lat historycy wciąż podejmują badania nad początkiem drugiej wojny światowej. Stosunkom między II Rzecząpospolitą a jej ówczesnymi sojusznikami - Francją i Wielką Brytanią - została poświęcona międzynarodowa konferencja "Polacy i Brytyjczycy w obliczu wybuchu II wojny światowej", zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Ambasadę RP w Londynie, Bibliotekę Polską oraz Studium Polski Podziemnej. Do współpracy zaprosiliśmy historyków polskich i brytyjskich. Konferencja odbyła się 27 i 28 września 2019 r. w Londynie. Niniejszy zbiór artykułów naukowych jest jej pokłosiem. Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego: II wojna światowa i okupacje ziem polskich 1939-1944/45. Gościem audycji będzie dr hab. Waldemar Grabowski, Biuro Badań Historycznych IPN - redaktor książki.
- Najciekawsze wydarzenia organizowane przez IPN i artykuły z portalu PrzystanekHistoria.pl.
Tytuł audycji: Przystanek Historia
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: Joanna Sulej-Piskorz (zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN), ks. Tomasz Trzaska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN), prof. Waldemar Grabowski redaktor publikacji "Polacy i Brytyjczycy w obliczu wybuchu drugiej wojny światowej"), ks. Tomasz Trzaska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN)
Data emisji: 25.10.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
mg