Nowe uprawnienia dla straży miejskiej. Za co można dostać mandat?

Data publikacji: 27.10.2023 14:40
Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 14:45
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia: będą mogli ukarać mandatem za nieprawidłową jazdę jednośladami po drogach dla pieszych i jazdę bez uprawnień.
Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia: będą mogli ukarać mandatem za nieprawidłową jazdę jednośladami po drogach dla pieszych i jazdę bez uprawnień., Autor - Shutterstock/Red_Baron
Osoby, które poruszają się na rowerze lub hulajnodze elektrycznej powinny zachować ostrożność poruszając się po ulicach. Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia: będą mogli ukarać mandatem za nieprawidłową jazdę jednośladami po drogach dla pieszych i jazdę bez uprawnień.
  • Na mocy rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od 20 października straż miejska może karać za jazdę jednośladami po drogach dla pieszych i jazdę bez uprawnień.
  • Osoba, która nie zastosuje się do przepisów drogowych może zostać ukarana mandatem. 
  • Ukarana może zostać również osoba, która bez uprawnień jeździ rowerem, rowerem zaopatrzonym w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

Co zmieniło się w uprawnieniach strażników miejskich?

Straż miejska, na mocy rozporządzenia MSWiA, które weszło w życie 20 października, może ukarać mandatem kierujących pojazdami niemechanicznymi, np. rowerem, hulajnogą (także elektryczną), za jazdę po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych. Strażnicy mogą też karać tych, którzy bez uprawnienia prowadzą pojazdy niemechaniczne na drogach publicznych. - Powróciły pewne uprawnienia, które już wcześniej strażnicy posiadali - mówi na antenie radiowej Jedynki Sławomir Smyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m. st. Warszawy. - Nowe uprawnienia, które weszły w życie 20 października br., dają możliwość strażnikom nałożenia mandatu za jazdę urządzeniem niemechanicznym bez uprawień oraz za poruszanie się takim pojazdem po przejściu dla pieszych i po chodniku - wyjaśnia. 

Przepisy dotyczą m.in. rowerów, hulajnóg elektrycznych. - Osoba, która jedzie tym pojazdem powinna przede wszystkim zwracać uwagę na przepisy ruchu drogowego. Ona ma obowiązek poruszać się po ścieżce, drodze dla rowerów bądź pasie dla rowerów - przypomina gość Jedynki. 

Ile wynosi mandat? 

W zależności od którego wykroczenia zaczniemy, to inna będzie stawka. - Jeżeli mówimy o jeździe po chodniku i przejścia dla pieszych, to mamy mandat karny w wysokości od 50 do 100 zł, natomiast w momencie, kiedy ktoś jedzie rowerem hulajnogą bądź urządzeniem transportu osobistego bez uprawnień, może otrzymać mandat karny w wysokości od 50 do 200 zł - zaznacza rzecznik. 


POSŁUCHAJ

09:17

Nowe uprawnienia dla straży miejskiej. Za co można dostać mandat? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kodeks wykroczeń dla młodocianych 

Osoba, która nie zastosuje się do przepisów drogowych może zostać ukarana mandatem, jednak według prawa mandatem nie można ukarać osoby mającej mniej niż 17 lat. - Karalność wynikająca z kodeksu wykroczeń mówi wyraźnie, że ukarany może zostać rowerzysta, który ukończył 17 lat - mówi rozmówca Kuby Marcinowicza. -  Jeżeli to będzie bardzo niebezpieczne wykroczenie, to strażnik miejski zwróci na to uwagę, zatrzyma tę osobę, zapyta przede wszystkim, czy ma kartę rowerową. Jeżeli w trakcie interwencji wyjdzie na jaw, że osoba ma poniżej 17 lat, może porozmawiać z tą osobą o właściwym stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. W sytuacjach skrajnych strażnicy mogą wezwać na miejsce patrol policji, który podejmie dalsze działania - tłumaczy ekspert. 

Czytaj także:


Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Kuba Marcinowicz

Gość: Sławomir Smyk (rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy)

Data emisji: 27.10.2023 

Godzina emisji: 11.15

ans

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.