Negatywne skutki zmiany czasu na zimowy. Jak sobie z nimi poradzić?

Data publikacji: 28.10.2023 09:08
Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 16:59
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Przejście na czas zimowy może wiązać się m.in. z problemami ze snem i pogorszeniem samopoczucia. W tej sytuacji warto zadbać o suplementację witaminy D
Przejście na czas zimowy może wiązać się m.in. z problemami ze snem i pogorszeniem samopoczucia. W tej sytuacji warto zadbać o suplementację witaminy D, Autor - Sergey Mironov/Shutterstock
Przejście na czas zimowy oznacza, że teoretycznie w nocy pośpimy godzinę dłużej. Niektórzy jednak odczuwają również inne, negatywne konsekwencje tej zmiany. Cofnięcie wskazówek zegara może poważnie wpłynąć na nasz organizm, jak sobie z tym poradzić?
  • W nocy z 28 na 29 października przechodzimy na czas zimowy.
  • Cofnięcie wskazówek zegara może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Objawia się to m.in. problemami ze snem.
  • Jak sobie z tym poradzić? Pomocna będzie na przykład odpowiednia dieta.

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy i co to dla nas oznacza?

W nocy z 28 na 29 października przejdziemy na czas zimowy. To oznacza, że z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z godz. 3.00 na 2.00. 

Według specjalistów ta zmiana może poważnie wpłynąć na nas organizm. Objawia się to na przykład problemami ze snem i pogorszeniem samopoczucia. Wynika to z tego, że na dworze wówczas szybciej zapadają ciemności. - Po źle przespanej nocy będziemy gorzej funkcjonowali. Będziemy na przykład bardziej niebezpieczni jako kierowcy - wyjaśnia prof. Wojciech Jernajczyk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

- Kiedy dni są krótsze, spada ilość melatoniny i serotoniny, która odpowiada za nasze prawidłowe funkcjonowanie okołodobowe. Wskazana jest wówczas suplementacja witaminy D - dodaje psycholog, Joanna Dąbrowska.

Czytaj także:

Negatywne skutki zmiany czasu. Jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim, kiedy odczuwamy skutki przejścia na czas zimowy, powinniśmy uzupełniać niedobory witaminy D. - Raczej musimy uzupełniać sobie te braki tabletkami. W 70-80 proc. nasze społeczeństwo ma niedobory tej witaminy - radzi lekarz Dariusz Igniński.

Na poprawę samopoczucia jesienią wpływ ma również odpowiednia dieta. O tej porze roku nasz jadłospis powinien obfitować m.in. w pokarmy zawierające kwasy omega-3. Jego źródłem są chociażby ryby. - Wpływają one na funkcje mózgu odpowiedzialne za nasz dobry nastrój - podpowiada dietetyk Magda Engler. - Do tego kwas foliowy, który ma działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe. (...) Im mniej przetworzonych produktów, tym lepsza kondycja jelit - dodaje ekspertka.


POSŁUCHAJ

04:53

Negatywne skutki zmiany czasu na zimowy. Jak sobie z nimi poradzić? (Wolna sobota z Jedynką)

 

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Materiał: Rafał Muniak

Data emisji: 28.10.2023

Godzina emisji: 6.42

qch

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.