Wojna na Bliskim Wschodzie. Ekspert: Hezbollah stał się stroną tego konfliktu

Data publikacji: 03.11.2023 19:05
Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 19:27
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szef Hezbollahu Hasan Nasrallah wygłosił pierwsze przemówienie od wybuchu wojny w Izraelu
Szef Hezbollahu Hasan Nasrallah wygłosił pierwsze przemówienie od wybuchu wojny w Izraelu, Autor - PAP/EPA/WAEL HAMZEH
Lider Hezbollahu przerwał milczenie po wybuchu wojny w Izraelu. - Nie tylko Hezbollah, ale Liban w jakimś sensie stał się stroną tego konfliktu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Joanna Dyduch, kierownik Zakładu Izraela w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim.
  • Izraelska armia poinformowała, że jest w stanie najwyższej gotowości na granicy z Libanem.
  • Hezbollah, organizacja wspierana przez Iran oraz uznawana za terrorystyczną przez Wielką Brytanię i USA, w ostatnich dniach zintensyfikowała swoje ataki na północny Izrael właśnie z Libanu.
  • Szef Hezbollahu Hasan Nasrallah, który w piątek (3.11) po raz pierwszy od początku obecnej wojny zabrał głos, chwaląc atak Hamasu na Izrael 7 października, powiedział, że był on "w 100 proc. palestyński, ale możliwość wojny totalnej jest realistyczna".

- Hasan Nasrallah dzisiaj powiedział, że Hezbollah przyłączył się do tego konfliktu 8 października, czyli dzień po ataku Hamasu na Izrael. Można powiedzieć, że nie tylko Hezbollah, ale Liban w jakimś sensie stał się stroną tego konfliktu. Potwierdzeniem takiej oceny sytuacji jest to, że do wymiany ognia dochodzi między Izraelem a Hezbollahem z terytorium Libanu od ponad 3 tygodni - komentuje prof. Joanna Dyduch.

Ekspert zauważa, że wymiana ognia ma swoje skutki w ofiarach po obu stronach. - Są to ofiary śmiertelne, ale jest to także w przypadku Izraela przymusowa ewakuacja kilku miejscowości oraz przygranicznych społeczności, jak również dobrowolna ewakuacja mieszkańców niektórych miast północnego Izraela - wyjaśnia.


POSŁUCHAJ

22:49

Wojna na Bliskim Wschodzie. Ekspert: Hezbollah stał się stroną tego konfliktu (Jedynka/Więcej świata)


Co dla Libanu oznaczałoby włączenie się w wojnę?

Premier Benjamin Netanjahu już kilka dni temu ostrzegał, że jeśli Hezbollah przyłączy się do wojny, to "będzie to miało niewyobrażalne konsekwencje". Dziś rzecznik armii izraelskiej zaapelował do Libanu, by nie poświęcał swojej przyszłości dla Hamasu. Co otwarta deklaracja wojny wobec Izraela miałaby oznaczać dla Libanu?

- Liban jest w dramatycznej sytuacji gospodarczej. Wielu analityków i specjalistów jest zdania, że Liban nosi znamiona państwa upadającego, które nie jest w stanie funkcjonować i wypełniać swoich obowiązków w zakresie dostarczania określonych usług publicznych dla zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom - mówi prof. Joanna Dyduch.

- Konfrontacja między Izraelem a Libanem, ale przede wszystkim Izraelem a Hezbollahem mogłaby oznaczać również dla Libanu pewnego rodzaju wyzwanie o charakterze egzystencjalnym - dodaje.

Poza tym w audycji:

- Wojna z Rosją znalazła się w impasie i aby go przełamać, potrzeba byłoby wielkiego technologicznego przełomu, a na to się nie zanosi - tak skomentował brak wyraźnych efektów ukraińskiej kontrofensywy dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. Jak przyznał, wojna wkracza w nowy etap - wojnę pozycyjną, obejmującą walkę statyczną i wyniszczającą, która może przynieść korzyści Moskwie i pozwolić jej odbudować swoją siłę militarną. Materiał: Paweł Buszko.

- Podczas zorganizowanego w Wielkiej Brytanii pierwszego globalnego szczytu poświęconego bezpieczeństwu sztucznej inteligencji, delegaci z 28 krajów oraz Unii Europejskiej uzgodnili wspólne oświadczenie, które nazwano deklaracją z Bletchley, wzywające do globalnej współpracy w celu zwalczania zagrożeń, związanych ze sztuczną inteligencją. W porozumieniu uznano, że sztuczna inteligencja "stwarza ogromne globalne możliwości", ale należy ją rozwijać w sposób "skoncentrowany na człowieku, godny zaufania i odpowiedzialny". Na szczycie ogłoszono, że reprezentanci państw oraz firm rozwijających sztuczną inteligencję uzgodniły plan testowania jej bezpieczeństwa. Gość: Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

- Zachodnią Europę paraliżuje orkan Ciaran. Minister transportu Francji Clement Beaune zaapelował z tego powodu o ograniczanie przemieszczania się, są już ofiary śmiertelne i dziesiątki rannych. Prawie 280 ostrzeżeń i alertów powodziowych obowiązywało w czwartek po południu w Anglii, prądu pozbawionych jest obecnie ponad 20 tys. domów, a w wielu miejscach w piątek zamknięte są szkoły. Informacje o ofiarach śmiertelnych przekazały też belgijskie służby. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: prof. Joanna Dyduch (kierownik Zakładu Izraela w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim), Michał Kanownik (prezes Związku Cyfrowa Polska)

Data emisji: 3.11.2023

Godzina emisji: 17.32

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.