Sztuczna inteligencja w transporcie. Czy algorytmy mogą pomóc w pracy?

Data publikacji: 08.11.2023 08:44
Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 08:55
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne., Autor - Milos Muller/Shutterstock
W miarę jak łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone, zarządzanie nimi staje się trudniejsze, zwłaszcza w przypadku transportu drogowego. W rozwiązywaniu problemów kierowców i spedytorów może wspierać sztuczna inteligencja, o czym można się przekonać podczas targów TransLogistica odbywających się pod patronatem Polskiego Radia Kierowców. - Sztuczna inteligencja w łańcuchu dostaw jest tak naprawdę dostępna wszędzie - podkreśla Kamil Świątkowski, przedstawiciel jednej z obecnych na targach firm.
  • X Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica odbywają się w dniach 7-9 listopada i są skierowane do firm poszukujących i korzystających z usług w zakresie logistyki, transportu i spedycji. Wydarzenie patronatem objęło Polskie Radio Kierowców.
  • Podczas targów można zapoznać się m.in. z udogodnieniami, jakie oferuje w dziedzinie transportu sztuczna inteligencja. Potencjał algorytmów w łańcuchu dostaw sprawdził Patryk Kuniszewicz.

Czy transport potrzebuje sztucznej inteligencji?

Rozmowy o sztucznej inteligencji w transporcie należy zacząć od pytania o to, czy w tej branży istnieje w ogóle miejsce dla algorytmów? - Sztuczna inteligencja w łańcuchu dostaw jest tak naprawdę dostępna wszędzie, także w transporcie. Natomiast jeśli mówimy o tym, czy to będzie teraz, czy jutro, to zdecydowanie jest to teraz - wyjaśnia Kamil Świątkowski z jednej z firm tworzących oprogramowanie dla firm transportowych.

Jak wyjaśnia rozmówca Patryka Kuniszewicza, algorytmy mogą wspierać między innymi podczas poszukiwania firmy transportowej, planowania zlecenia czy obliczania kosztów jego realizacji.

Czytaj także:

Wspierać i optymalizować

- Wizja jest taka, że nie chcemy wykluczyć człowieka i zastąpić go robotami. Chcemy go wspierać, optymalizować jego pracę i minimalizować ryzyko błędu. Nie trzeba zatrudniać dziesięciu spedytorów; dzisiaj tę pracę tak naprawdę wykonają dwie osoby - podkreśla Kamil Świątkowski.

Rozmówca Patryka Kuniszewicza dodaje, że sztuczna inteligencja może wspierać także kierowców. - Może z tego skorzystać poprzez aplikację mobilną. Będzie on miał wyznaczoną trasę przejazdu z zaznaczonymi bezpiecznymi parkingami oraz stacjami paliw z odpowiednią ceną.

Czy wprowadzenie sztucznej inteligencji nie doprowadzi jednak do pełnej autonomizacji floty? - Myślę, że może pojawi się nie tyle kierowca, co ochroniarz, który będzie podróżował z ładunkiem. (...) Być może za kilka lat nastąpi automatyzacja pod tym względem, że pojazdy będą same się poruszać. Natomiast zawsze ktoś musi być z tym ładunkiem dla bezpieczeństwa - przewiduje Kamil Świątkowski.


POSŁUCHAJ

04:00

Sztuczna inteligencja w transporcie. Czy algorytmy mogą pomóc w pracy? (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski 

Materiał: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 7.11.2023 r. 

Godzina emisji: 16.23

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.