Zbliża się V Festiwal Eufonie. Muzyka z różnych regionów kontynentu

Data publikacji: 13.11.2023 14:30
Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 15:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
 IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie (2022 r.)
IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie (2022 r.), Autor - PAP/Leszek Szymański
Dziewięć dni, 13 koncertów i 700 artystów z 15 krajów - tak zapowiada się 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od 17 do 25 listopada w Warszawie będzie można usłyszeć muzykę z różnych regionów naszego kontynentu.
  • Eufonie to międzynarodowy festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 
  • Inauguracja 5. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie odbędzie się w piątek, 17 listopada, w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 
  • Temat przewodni festiwalu odwołuje się do tradycji ludowych odzwierciedlających tożsamość narodową, stanowiących niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców.

Tradycje ludowe tematem przewodnim 

Eufonie to inspirujące spotkania z wybitnymi postaciami i indywidualnościami artystycznymi ze świata muzyki. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony festiwalu są tradycje ludowe. - Są to tradycje ludowe w muzyce poważnej, aczkolwiek od razu można dodać, że w muzyce rozrywkowej tradycje ludowe są równie silne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Mieczysław Kominek, przewodniczący Rady Programowej Eufonii.

Na festiwalowych scenach zaprezentują się między innymi: Leonora Armellini, Tomasz Konieczny, Rafał Bartmiński, Łukasz L.U.C. Rostkowski wraz z Rebel Babel Orchestras, Vadim Gluzman, Roby Lakatos, Janáček Philharmonic Ostrava, Thomas Sanderling, Anna Sułkowska-Migoń, Zsolt Nagy, Hover State Chamber Choir i wielu innych.

Festiwal otworzy BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją estońskiego dyrygenta Olariego Eltsa, z wybitnym skrzypkiem Vadimem Gluzmanem. 

"Jutrznia" Krzysztofa Pendereckiego 

Podczas finału festiwalu zabrzmi pełna, dwuczęściowa wersja "Jutrzni" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu około 230 artystów, w tym znakomitych solistów, Chóru Filharmonii Narodowej, Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Zsolta Nagy’a. Publiczność wysłucha dzieł 44 kompozytorów między innymi z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i krajów bałkańskich. - 25 listopada wykonamy mało znane dzieło Krzysztofa Pendereckiego - "Jutrznię", dzieło niełatwe, które zostało skomponowane bodajże w roku 1970, a w Münster miała chyba miejsce prapremiera drugiej części tego utworu - mówi w radiowej Jedynce Tomasz Konieczny, wybitny śpiewak operowy. - "Jutrznia" to dzieło, którego nie miałem okazji śpiewać nigdy w życiu, a jest kontynuacją innego, bardzo znanego utworu Krzysztofa Pendereckiego pt. "Pasja Łukaszowa", utworu, który jest podziwiany na całym świecie - dodaje. 

Wyjątkowa wystawa 

Specjalnym wydarzeniem Eufonii będzie wystawa w Filharmonii Narodowej poświęcona znakom ideograficznym obecnym w zapisie Kosmogonii Krzysztofa Pendereckiego, napisanej z okazji 25-lecia ONZ. Ekspozycja autorstwa Zygmunta Piotrowskiego zawierać będzie sygnowane przez Krzysztofa Pendereckiego grafiki wykonywane techniką akwaforty, przedstawiające zapis znaków stosowanych przez Mistrza w rękopisie utworu, oraz fragmenty manuskryptu drukowane na płótnie. Podczas oglądania wystawy będzie możliwość odsłuchania dzieła. Ekspozycja będzie dostępna od 16 listopada do 3 grudnia br.  

- To jest niestandardowe spotkanie z Krzysztofem Pendereckim, nie tylko dźwiękowe, ale również wizualne. Kosmogonia powstała w 1970 roku na zamówienie ONZ na 25-lecie tej organizacji, a w latach 50., 60. kształtowała się nowa formuła zapisu, ponieważ rozszerzono możliwości wykonawcze instrumentów i głosów - słyszymy w audycji. 

POSŁUCHAJ

46:41

Zbliża się 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. (Spacr z kulturą/Jedynka)

 

Zobacz też: 

O wydarzeniach Festiwalu opowiedzieli w audycji również m.in. minister Jarosław Sellin, dyrektor Festiwalu prof. Rafał Wiśniewski z Narodowego Centrum Kultury, Bolesław Błaszczyk, muzycy: L.U.C., dr Weronika Grozdew-Kołacińska, Piotr Pieron, Michał Barański, Tomasz Nowak.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzili: Agnieszka Kunikowska, Paweł Lekki 

Materiały: Martyna Podolska, Wojciech Urban 

Data emisji: 12.11.2023 r. 

Godzina emisji: 17.10

IAR/ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.