Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie. Przybliża historię Polski po II wojnie światowej

Data publikacji: 09.11.2023 09:50
Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 10:10
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie , Autor - Albert Zawada/PAP
W Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów. - Chcemy poszerzać wiedzę historyczną młodzieży - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karol Kasprzak z Biura Edukacji Narodowej IPN. Jak opowiadać młodym ludziom o historii?
  • Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie powstała 12 listopada 2022 roku.
  • Wtedy sprowadzono do Polski szczątki trzech prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego i Stanisława Ostrowskiego.
  • Wizerunki sześciu prezydentów piastujących urząd w II Rzeczypospolitej, a następnie na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii, fragmenty ich przemówień, dokumenty i przedmioty z nimi związane to tylko wybrane przedmioty z historii, z jaką spotkać się można w Izbie Pamięci.

- Sprowadzenie szczątków (prezydentów - red.) było przyczynkiem do stworzenia Izby Pamięci, czyli miejsca, gdzie wszyscy Polacy mieliby okazję poznać losy, historie i sylwetki tych bardzo zasłużonych dla Rzeczypospolitej prezydentów, którzy po II wojnie światowej, mimo że Polska znalazła się w strefie wpływów sowieckich, kontynuowali działalność o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą Polską - zauważa Karol Kasprzak z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Izba Pamięci znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej, jak wskazuje Karol Kasprzak, ponieważ "świątynia miała być wotum dla narodu polskiego, zgodnie z Konstytucją 3 maja, natomiast w wyniku zawirowań, historii i losów powstała dopiero w XXI wieku".


POSŁUCHAJ

25:38

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie. Przybliża historię Polski po II wojnie światowej (Jedynka/Przystanek Historia)

 

Historia Polski opowiadana w sposób nowoczesny

Karol Kasprzak zwraca uwagę, że historia w Izbie Pamięci opowiadana jest w sposób nowoczesny. - W taki, żeby przemawiać atrakcyjnie do młodych ludzi, którzy uczą się też poprzez obraz, multimedia i nowe technologie - mówi.

- Jednym z bardzo ciekawych elementów jest np. możliwość wysłuchiwania oryginalnych wypowiedzi prezydentów po dojściu do gabloty z wizerunkiem konkretnego prezydenta. Tzn. uruchamia się fotokomórka i możemy usłyszeć oryginalne głosy prezydentów, w tym m.in. zaprzysiężenie na urząd czy przemowy okolicznościowe związane z utworzeniem pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej - kontynuuje.

Gość Jedynki dodaje: - Nagrania zostały zdobyte dzięki pracy Instytutu Pamięci Narodowej, różnych historyków i instytucji poza Polską.

Sylwetki często niesłusznie zapomnianych prezydentów

Zajęcia skierowane są do młodzieży klas VII-VIII szkół podstawowych oraz klas szkół średnich, czyli młodych osób, które mają już pewną wiedzę historyczną. - My chcemy ją poszerzyć i pokazać młodym ludziom sylwetki postaci często niesłusznie zapomnianych prezydentów, ale też przybliżyć historię Polski po II wojnie światowej, po 1945 roku - wskazuje Karol Kasprzak.

- Chcemy pokazać, mimo że w Polsce panował komunizm, to w wolnym świecie poza granicami Polski ciągle działały różne polskie koła, partie polityczne, stowarzyszenia, polski rząd i polscy prezydenci - przyznaje.

Zajęcia są bezpłatne. Mogą w nich wziąć udział wszystkie szkoły zainteresowane uczestnictwem.

Ponadto w audycji: 

- W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo? Gość: dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

- Książka: Wojciech Korfanty, "Sądu historii się nie obawiam". Wystąpienia na forum Sejmu Śląskiego II i III kadencji (1930-1935), wybór i opracowanie Sebastian Rosenbaum, dr Mirosław Węcki.

- Publikacja w ramach Oddziałowego Projektu Badawczego IPN: "Powstania śląskie 1919-1921". Seria Wydawnicza Oddziału IPN w Katowicach. Publikacja zawiera 22 przemówienia Wojciecha Korfantego (1873-1939), wygłoszone na forum Sejmu Śląskiego II i III kadencji (1930, 1930-1935). Jest to edycja krytyczna wyboru jego mów z tego parlamentu. Jak dotąd nie były one publikowane, tymczasem stanowią ważny przyczynek do rekonstrukcji poglądów polityka w okresie międzywojennym. Tom jest kontynuacją wcześniejszej publikacji zawierającej przemówienia Korfantego w Sejmie Śląskim I kadencji (1922-1929). Gość: Mirosław Węcki, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach.

- Wydarzenia organizowane przez IPN oraz artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: dr hab. Filip Musiał (dyrektor Oddziału IPN w Krakowie oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), Karol Kasprzak (Biuro Edukacji Narodowej IPN), Mirosław Węcki (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach)

Data emisji: 8.10.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.