Nagrody Mediów Publicznych w czterech kategoriach przyznają: Polskie Radio za muzykę, Telewizja Polska za obraz, Polska Agencja Prasowa za słowo i Audytorium 17, koordynujące działalność lokalnych stacji Polskiego Radia, w kategorii "Idea".
W tym roku w kategorii "Słowo" Polska Agencja Prasowa nominowała: Ernesta Brylla - poetę, pisarza, tłumacza i krytyka, Krzysztofa Masłonia - jednego z najważniejszych krytyków literackich, oraz pisarza, tłumacza, reżysera teatralnego Antoniego Liberę.
W kategorii "Muzyka" nominowani zostali: muzyk Piotr Baron, wokalista Marek Piekarczyk oraz instrumentalistka i profesor muzyki Maria Pomianowska.
W kategorii "Obraz" nominowani zostali: producent i reżyser filmowy Michał Kwieciński, reżyser i scenarzysta Marek Bukowski oraz wspólnie reżyser Filip Zylber i operator Piotr Śliskowski.
W kategorii "Idea" nominacje otrzymali: poeta i prozaik Jarosław Jakubowski, profesor Włodzimierz Bolecki oraz muzyk Stan Borys. Laureatów poznamy 12 listopada.
Ernest Bryll - twórca uderzający w sedno
Pierwszy z nominowanych w kategorii "Słowo" jest poetą, prozaikiem, dziennikarzem, tłumaczem i krytykiem filmowym. W latach 1991-1995 pełnił także funkcję ambasadora RP w Irlandii. Swój pierwszy tomik wierszy, zatytułowany "Wigilie wariata", wydał w 1958 roku.
- Pisze prosto, uderzając w sedno i serce czytelnika. Dotyka tematów nam najbliższych: pisze o relacjach rodzinnych i międzyludzkich; odwołuje się do polskości, naszej tradycji i przeszłości - wymienia Martyna Podolska.
Ernest Bryll jest także autorem wielu znanych tekstów piosenek i tłumaczeń utworów. W jego dorobku znajdziemy między innymi "Psalm stojących w kolejce" i "Peggy Brown".
Zobacz też:
Krzysztof Masłoń - publicysta chowający się za innymi
Dziennikarz i publicysta jest jednym z najważniejszych krytyków literackich. Zwykle jednak nie mówi o sobie, ale o innych. - Nieco zasłania się swoimi bohaterami - ocenia Martyna Podolska.
Krzysztof Masłoń na co dzień pisze o literatach, literaturze w prasie, w książkach, mówi też w radiu. Zasiada w kapitułach literackich nagród m.in. Nagrody Mediów Publicznych, z niektórych z nich bywa przepędzany za polityczną niepoprawność, nieoszczędzanie mainstreamowych pupilów i noblistów. Prezentowane przezeń sylwetki pisarzy nigdy nie są "oficjalne", podręcznikowe, przeciwnie – zanurzone w historii, zmuszane do moralnych wyborów, które przynosiły im sławę lub infamię, jak głosi tytuł jednej z jego książek.
Antoni Libera - do reżyserii przez tłumaczenia
Trzeci z nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo", Antoni Libera, jest pisarzem, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Przełożył na język polski wszystkie sztuki teatralne Samuela Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów i wierszy. Chętnie także reżyserował sztuki Becketta.
Jak sam z kolei przyznawał, do teatru trafił poprzez chęć sprawdzenia własnych przekładów. - Chodziłem w latach 70. na Wydział Reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie, na zajęcia Bogdana Korzeniewskiego. To były fascynujące zajęcia; przez cały rok uczył na "Don Juanie" Moliera. Wałkowali tylko parę scen, ale to było bardzo instruktywne. Impulsem, który skierował mnie do teatru, było sprawdzenie własnych przekładów - wspominał w jednym z wywiadów Antoni Libera.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 10.11.2023 r.
Godzina emisji: 23.47
qch