Czym jest Festiwal Niepodległa?
Festiwal Niepodległa po raz pierwszy zorganizowany został w Warszawie w roku 2018. Od tamtej pory każdego 11 listopada Biuro "Niepodległa" organizuje koncerty, parady, warsztaty taneczne i atrakcje dla dzieci. - Zapraszamy do wspólnego świętowania tego wielkiego sukcesu naszych przodków, ale też do cieszenia się dzisiejszą niepodległością państwa polskiego. To wszystko w oparciu o polską kulturę - zaznaczał Wojciech Kirejczyk.
Poza jedną edycją wirtualną, w czasie pandemii COVID-19, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie spotykają się dziesiątki tysięcy uśmiechniętych Polaków w różnym wieku. - Bycie razem w tym dniu jest szczególnie ważne - podkreśla gość "Muzycznej Jedynki". W sobotę o godzinie 12 Zespół "Warszawianka" wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym wziął udział w akcji "Niepodległa do hymnu".
Wojciech Kirejczyk zachęcał, by wszyscy Polacy bez względu na to, w jakim miejscu kraju, Europy i świata się znajdują, połączyli się "w symboliczny sposób, śpiewając hymn".
YouTube/Niepodległa
Jakie atrakcje zaplanowano w ramach Festiwalu?
Po uroczystościach na placu Piłsudskiego, o godz. 13 na Krakowskim Przedmieściu rozpoczął się festiwal, którego głównym elementami były trzy sceny. - Scena Muzyczna na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Tam współcześni, popularni artyści. Sara James, Baranovski, Karaś/Rogucki i Kamil Bednarek - wylicza gość "Muzycznej Jedynki". Ta część trwała od godz. 14 do godz. 20.
Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowana została Scena Tańców Polskich. - Janusz Prusinowski zaprosił zespoły z czterech regionów. W tym roku to Wielkopolska, Mazowsze, Podkarpacie i Beskid Żywiecki - zdradza Wojciech Kirejczyk. Dodaje, że czekają nas nie tylko pokazy, ale również warsztaty taneczne, w których każdy będzie mógł wziąć udział. Start o godz. 13.
Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych powstała Scena dla Dzieci. Na chętnych czekały polskie baśnie i legendy, a także koncerty, teatrzyki i animacje. - Trakt Królewski zamieni się w ulice dwudziestolecia międzywojennego za sprawą zabytkowych pojazdów, rekonstruktorów. Będą też parady taneczne, parady brass bandów. Będzie głośno, będzie radośnie - podsumowywał rozmówca Anny Will.
Spotkanie z muzyką dawną
Coś dla siebie znaleźli również miłośnicy muzyki klasycznej. Zaproszona została prof. Agata Sapiecha z Uniwersytetu Fryderyka Chopina. - Pokieruje zespołem Il Tempo w kościele Sióstr Wizytek. Na instrumentach dawnych wykonają utwory okresu renesansu, baroku, z polskiego dworu królewskiego. To niesłychane spotkanie z historią dawniejszą - podsumował Wojciech Kirejczyk. Pełen program dostępny jest TUTAJ.
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Anna Will
Gość: Wojciech Kirejczyk (dyrektor Biura "Niepodległa")
Data emisji: 10.11.2023
Godzina emisji: 14.34
mg