Nowe restrykcje miałyby dotyczyć podmiotów rosyjskiego sektora wojskowego, obronnego i IT a także innych podmiotów gospodarczych. Jak wynika z nieoficjalnych informacji - projekt zawiera, oprócz dokładniejszej implementacji pułapu cenowego na ropę naftową, rozszerzenie wykazu produktów, które przyczyniają się do wojskowego i technicznego wzmocnienia Rosji, w tym gazu skroplonego i diamentów.
Według wschodnich ekspertów, odcięcie Rosji od możliwości sprzedaży diamentów byłoby dużym ciosem dla moskiewskiego reżimu. "Jeśli sankcje rzeczywiście obejmą diamenty, czyli drugie źródło dochodów Rosji, to nastąpi poważne ograniczenie finansowych strumieni zasilających każdego roku miliardami dolarów rosyjski budżet" - wskazał jeden z nich.
- W 2021 roku Rosja, największy producent diamentów na świecie, z eksportu tych kamieni szlachetnych uzyskała ok. 4 mld dolarów. Przy jej ogólnym eksporcie - ok. 500 mld - to nie są duże pieniądze, ale ważne, że także i do tego towaru Unia Europejska doszła - powiedziała w audycji "Więcej świata" Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Amerykanie już dawno wprowadzili sankcje na diamenty - przypomniała.
Gość radiowej Jedynki zauważyła, że Rosja jest producentem i eksporterem diamentów, ale obróbka tego kamienia odbywa się gdzieś indziej, np. w Indiach. - Pytanie czy Unia będzie potrafiła wypracować, stworzyć mechanizm śledzenia tego. Państwa członkowskie są w stanie przyjmować kolejne sankcje, natomiast mają bardzo duży problem z ich wdrażaniem, monitorowaniem, egzekwowaniem - zwróciła uwagę.
Materiał reporterski: Maciej Jastrzębski (korespondent, Polskie Radio).
Poza tym w audycji:
W czwartek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w nieformalnym spotkaniu wybranych liderów państw Unii Europejskiej w Zagrzebiu - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Spotkanie - na którym pojawią się też szefowie rządów Chorwacji, Włoch i Malty a także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel - będzie dotyczyło wyzwań i priorytetów Unii Europejskiej.
Dyskusja liderów będzie częścią procesu przygotowania Agendy Strategicznej Unii Europejskiej, a głównymi tematami rozmów będą m.in. założenia dotyczące ogólnych kierunków i priorytetów politycznych Unii na lata 2024-2029, kluczowe wyzwania dla UE czy kwestie polityk i programów sektorowych.
"Polska stoi na stanowisku, że integracja europejska powinna uwzględniać suwerenność państw narodowych i opierać się na zasadach wypracowywanych kompromisów" - podkreślił Müller i przypomniał, że wkrótce na Radzie Unii Europejskiej ma odbyć się głosowanie dotyczące reformy traktatowej, która określa funkcjonowanie UE i państw członkowskich.
Materiał reporterski: Karol Darmoros (Polskie Radio).
W środę w posiadłości Filoli pod San Francisco, na marginesie szczytu państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), odbyło się spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Była to pierwsza rozmowa obu przywódców, twarzą w twarz, od listopada ubiegłego roku.
Według Joe Bidena doszło do "prawdziwego postępu" w relacjach. Xi Jinping miał stwierdzić, że "drzwi do relacji chińsko-amerykańskich zostały otwarte i nie zostaną znowu zamknięte". Przywódcy zgodzili się przywrócić komunikację między siłami zbrojnymi obu krajów. Zgodzili się także na przywrócenie bezpośrednich kontaktów.
Materiał reporterski: Marek Wałkuski (Waszyngton, Polskie Radio).
Gość: Paweł Behrendt (Instytut Boyma).
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otrzymał w czwartek od Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, wotum zaufania dla swojego trzeciego rządu.
W tle tych wydarzeń, w wielu hiszpańskich miastach, organizowane są demonstracje przeciwko amnestii dla katalońskich secesjonistów - w tym dla organizatorów nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 roku - którą ogłosiły władze kierowanej przez Sancheza Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE).
Materiał reporterski: Magda Skajewska - rozmowa z José Ignacio Torreblancą (dyrektorem European Council on Foreign Relations w Madrycie i politologiem).
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Iwona Wiśniewska (Ośrodek Studiów Wschodnich) i Paweł Behrendt (Instytut Boyma)
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 17.20
IAR/PAP/kk
Sankcje UE wobec Rosji. Koniec z importem diamentów? - Jedynka - polskieradio.pl