Od końca zeszłego roku stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową stały się jeszcze bardziej napięte, m.in. w wyniku wprowadzonej przez USA kontroli eksportu do Chin zaawansowanych technologii produkcji półprzewodników czy naruszenia amerykańskiej przestrzeni powietrznej przez chiński balon szpiegowski.
W czerwcu wizytę w ChRL złożył amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, a w kolejnych miesiącach - sekretarz skarbu Janet Yellen, przedstawiciel prezydenta ds. klimatu John Kerry i sekretarz handlu Gina Raimondo. W październiku Stany Zjednoczone odwiedził chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Miały też miejsce spotkania na niższym szczeblu.
W stosunkach USA-Chiny nastąpi istotna poprawa?
Te dyplomatyczne wysiłki nie przyniosły jednak ustabilizowania stosunków. Czy atmosfera poprawi się po spotkaniu prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga w San Francisco, na marginesie szczytu APEC?
Jak powiedział w audycji "Więcej świata" ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej i Azji Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego, "trudno spodziewać się, aby jakiś przełom był tutaj wariantem najbardziej prawdopodobnym".
- Relacje USA-Chiny w ostatnich tygodniach są bardzo dziwne, oparte na domysłach. Te dyplomatyczne wizyty miały bardzo dziwny przebieg. Nie ma dialogu na poziomie wojskowym, militarnym - zauważył gość radiowej Jedynki.
- Oprócz tych, toczonych w miłych okolicznościach przyrody, rozmów o światowym pokoju oba kraje nie szczędzą sobie ciosów, ograniczając sobie dostęp do technologii czy do surowców. Tak wygląda ten taniec amerykańsko-chiński - wskazał. - Każda ze stron uważa, że ma rację - dodał.
Poza tym w audycji:
Członkowie Knesetu Danny Danon i Ram Ben Barak zasugerowali w artykule dla "Wall Street Journal", że przenoszenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy do krajów, które ich zaakceptują, jest rozwiązaniem, które zakończy "cierpienie i ból zarówno Żydów, jak i Arabów".
7 października terrorystyczny Hamas zaatakował Izrael ze Strefy Gazy, mordując ok. 1,2 tys. osób i uprowadzając do Strefy ok. 240. Od tego czasu Izrael prowadzi działania odwetowe.
Gość: Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Fińska straż graniczna poinformowała, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy na granicę z Finlandią przybyło przez Rosję ponad 130 migrantów, pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki. Osoby te nie posiadały ważnych dokumentów uprawniających do wjazdu do Unii Europejskiej. Dotychczas Rosjanie nie przepuszczali takich osób dalej.
W trybie pilnym przygotujemy zarządzenie, na podstawie którego będzie można ograniczyć liczbę przekroczeń granicy z Rosją, zamknąć przejścia graniczne lub zaprzestać przyjmowania podań o azyl - oświadczyła we wtorek minister spraw wewnętrznych Finlandii Mari Rantanen.
Materiał reporterski: Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia).
Gość: Mateusz Gibała (Instytut Nowej Europy).
Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia znajduje się na terenie znanym z dużej aktywności wulkanicznej. W południowej części kraju położony jest również wulkan Eyjafjallajokull, którego erupcja w 2010 roku zablokowała na kilka dni ruch lotniczy między Europą i Ameryką Północną.
Materiał reporterski: Michał Strzałkowski (Polskie Radio).
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego), Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Mateusz Gibała (Instytut Nowej Europy)
Data emisji: 15.11.2023
Godzina emisji: 17.20
IAR/PAP/kk