Dziś - na marginesie szczytu państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) - odbędzie się spotkanie prezydentów USA i Meksyku, Joe Bidena i Andrésa Manuela Lópeza Obradora (AMLO).
- Prezydent Meksyku bardzo niechętnie rusza się ze swojego kraju. To jest jego trzecia wizyta zagraniczna w ciągu pięciu lat. Można więc powiedzieć, że to jest wyjątkowa okazja. Skoro Andrés Manuel López Obrador uznał, że należy się spotkać, porozmawiać w cztery oczy, z prezydentem sąsiedniego państwa, to powód musi być istotny - podkreśliła w audycji "Więcej świata" prof. Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski).
- Migracja będzie pewnie jednym z głównych tematów. Myślę, że zdominuje całość rozmów. Dla obu stron jest to temat istotny, problematyczny. To nie jest problem tylko dla Stanów Zjednoczonych. Wędrujący migranci z krajów Ameryki Centralnej i Południowej stają się łatwym celem przestępców, przemytników - zaznaczyła.
Jak wskazała gość radiowej Jedynki, w zeszłym roku, jak wynika z danych statystycznych, granicę USA-Meksyk próbowano przekroczyć 2,5 mln razy. Po raz pierwszy w mniejszości byli sami Meksykanie i osoby z północnych krajów Ameryki Centralnej. W ogromny tempie wzrosła liczba migrantów z takich krajów, jak Wenezuela, Ekwador, Haiti.
Poza tym w audycji:
17 listopada 2019 roku w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach, rozpoczęła się pandemia Covid-19 - choroby zakaźnej układu oddechowego wywołanej zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. 5 maja 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że choroba Covid-19 przestała stanowić globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Z oficjalnych danych polskiego Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecnie dziennie wykrywanych jest ponad tysiąc przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Od 6 grudnia będzie dostępna w Polsce szczepionka dopasowana do obecnego wariantu wirusa Covid-19 - XBB - Kraken - dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić.
Gość: Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
W Strefie Gazy, gdzie wojska izraelskie prowadzą operację przeciwko bojownikom palestyńskiego Hamasu, brakuje żywności i czystej wody. Strefa pozbawiona jest łączności telefonicznej i internetowej, ponieważ zabrakło paliwa do agregatów (w piątek gabinet wojenny Izraela zgodził się na wpuszczenie do Strefy Gazy dwóch cystern dziennie z paliwem).
Zachodnie mocarstwa są coraz bardziej zaniepokojone działaniami Izraela. Przedstawiciele rządów USA, Wielkiej Brytanii czy Francji wskazują na "pilną potrzebę pozytywnych kroków w stronę deeskalacji napięć na Zachodnim Brzegu". Dyplomaci krajów arabskich obawiają się, że na tym terytorium dojdzie do wybuchu przemocy na dużą skalę.
Materiał reporterski: Maciej Jastrzębski.
Włochy od wiosny 2024 roku będą zarządzać dwoma ośrodkami dla imigrantów w północnej Albanii. Italia zbuduje je na własny koszt, będzie w nich obowiązywać włoska jurysdykcja. Porozumienie jest precedensowe, mimo że w 2014 roku Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex utworzyła trzy ośrodki rejestracji imigrantów w Albanii, a także na granicy pomiędzy Turcją i Bułgarią oraz pomiędzy Grecją, Albanią i Macedonią. Nie była to jednak umowa zawarta przez dwa państwa.
Komisarz ds. wewnętrznych Unii Europejskiej Ylvy Johansson stwierdziła, że "umowa między Włochami i Albanią nie narusza prawa wspólnotowego, lecz jest poza nim". W ocenie prawników Komisji Europejskiej umowa Włoch z Albanią ma zastosowanie do wszystkich akcji ratunkowych prowadzonych przez włoskie statki na "pełnym morzu", tj. poza włoskimi, a zatem europejskimi wodami terytorialnymi. Z tego powodu KE uważa, że umowa wykracza poza zakres wspólnotowego prawa azylowego.
Materiał reporterski: Michał Strzałkowski.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: prof. Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 17.11.2023
Godzina emisji: 17.30
IAR/PAP/kk