Jak wygląda wargatek sanitarnik?
Wargatek sanitarnik to ryba, którą można spotkać w wodach Morza Czerwonego, Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Przedstawiciele gatunku zajmują stałe pozycje w dobrze widocznych miejscach nad rafą. Kontrastowym ubarwieniem oraz charakterystycznym - przypominającym taniec - zachowaniem zwracają na siebie uwagę większych ryb. Podpływające osobniki pozwalają się im oczyszczać m.in. z pasożytów oraz resztek pokarmowych.
Ma wydłużone jasno niebieskie ciało, na którym od otworu gębowego do ogona ciągnie się charakterystyczny ciemny pas. Występuje na głębokościach od metra do czterdziestu metrów. - Rybka ta jest niepozorna i niewielka. To co robi wrażenie, to bogactwo behawioralne. Mamy twór biologiczny o kilkumilimetrowym mózgu, ale którego zachowanie jest bardzo złożone - analizuje dr Paweł Boguszewski.
Czym jest inteligencja makiaweliczna?
Jedna z teorii mówi, że za powstawaniem złożonego układu nerwowego stoi konieczność wytworzenia tzw. inteligencji makiawelicznej. - Żeby zdobyć pewne zasoby i konkurować w obrębie grupy musimy być sprytniejsi od innych osobników. Musimy wytworzyć pewne kompetencje społeczne, a jedną z nich jest zrozumienie intencji innych osobników - tłumaczy gość "Eureki".
Dodaje, że owo "czyszczenie" przez wargatki potrafi przybrać postać podgryzania, a nawet wygryzania smacznej tkanki innych ryb. Skłonność do oszustwa znika jednak, gdy pojawia się wielu "klientów". - W toku ewolucji wytworzyło się u nich poczucie konieczności dbania o "klientów". Stosują tricki marketingowe. Nowy "klient" ma pierwszeństwo, a żeby coś takiego wykonać wargatki muszą mieć pamięć długotrwałą - zaznacza dr Boguszewski.
Wargatek sanitarnik, a test lustra
Test lustra to metoda badania samoświadomości. Pozytywny wynik wiąże się z rozpoznaniem własnego odbicia w lustrze. Testu nie zdają małe dzieci, nie zdaje też zdecydowana większość gatunków zwierząt. Pozytywnie zaliczył go natomiast omawiany wargatek. - Rybce daje się pod skórę silikonowy znacznik. Okazało się, że zobaczywszy siebie w lustrze próbowała sczyścić z siebie ten znacznik. Zrozumiała, że to ona jest w lustrze - podsumowuje gość "Eureki".
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- KAMILA - nowy system satelitarny dedykowany obserwacji obszaru Polski.
Niebawem Polska będzie korzystać z systemu satelitów KAMILA do obserwacji w świetle widzialnym i w technice radarowej obszaru Polski. Przez fakt dedykowania tylko do powierzchni naszego kraju, system dostarczy zdjęć kilka razy na dobę, czego do tej pory nie było. Jak będzie działała KAMILA, jakich informacji dostarczy?
Gość: Radosław Gurdak ekspert Polskiej Agencji Kosmicznej.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: dr Paweł Boguszewski (neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk), Radosław Gurdak (ekspert Polskiej Agencji Kosmicznej)
Data emisji: 23.11.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
mg/pj