29 listopada 1830 roku, o godz. 18, podporucznik Piotr Wysocki wszedł do Szkoły Podchorążych Piechoty w warszawskich Łazienkach i wyprowadził kadetów przed pomnik Jana III Sobieskiego. Następnie podchorążowie ruszyli w stronę Belwederu, gdzie znajdował się namiestnik cara Wielki Książę Konstanty, aby dokonać na niego zamachu. Książę zbiegł w przebraniu kobiety i niebawem opuścił Warszawę.
W nocy z 29 na 30 listopada powstanie stało się faktem. Powstańcy opanowali nie tylko Belweder, ale i Arsenał.
Powstanie listopadowe było drugim po powstaniu kościuszkowskim zrywem niepodległościowym, który zakończył się klęską militarną. Jego konsekwencją była również Wielka Emigracja i ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego.
Wspominamy polskich wieszczów
Listopad to również rocznica śmierci Adama Mickiewicza (26 listopada 1855) i Stanisława Wyspiańskiego (28 listopada 1907 roku).
- Największą tajemnicą biografii Mickiewicza jest być może ta związana z jego śmiercią – mówiła w Polskim Radiu dr Dorota Siwicka. Autor "Pana Tadeusza" zmarł w Konstantynopolu (Stambule) w wieku 57 lat. Do dziś toczą się spory, co tę śmierć spowodowało.
Listopad to także miesiąc pamięci o kolejnych Żołnierzach Wyklętych. I - jak zawsze - okazja do podsumowania wpływu naszej historii na dzień dzisiejszy.
A o tym wszystkim w audycji "Wieczór z historią" zaśpiewali: pieśniarz Marek Grechuta, bardowie: Jacek Kaczmarski, Jacek Kowalski, Andrzej Kołakowski, Maciej Wróblewski, raperzy Sov", Basti (z Irydionem), zespoły: Golec uOrkiestra, Forteca, Horytnica i Zayazd.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Wieczór z historią
Prowadził: Lech Makowiecki
Data emisji: 27.11.2023 r.
Godzina emisji: 0.10
kh