Sprawą wycieku danych pacjentów zajął się m.in. zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci CERT Polska, część państwowego instytutu badawczego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - NASK.
Eksperci przekazali, że wśród danych, które można znaleźć w upublicznionych przez hakerów wynikach badań, znajdują się m.in.: imię, nazwisko i PESEL osoby badanej. Podkreślili, że należy być przygotowanym i świadomym tego, że cyberoszuści mogą te dane wykorzystać.
Jak sprawdzić, czy hakerzy mają moje dane?
- Co kilka tygodni wyciekają różne bazy danych na całym świecie. To jest proceder bardzo popularny. Przestępcy wkradają się do różnych systemów informatycznych, wykradają dane i żądają od administratora okupu. Dlatego powinniśmy sprawdzać regularnie, czy nasze dane nie wyciekły - powiedział gość audycji "Cztery pory roku" ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Paweł Pilarczyk.
Żeby sprawdzić, czy nasze dane są zagrożone należy wejść na rządową stronę: bezpiecznedane.gov.pl i wybrać polecenie "Sprawdź dane". Strona wymaga zalogowania się np. Profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel.
Jak wskazali eksperci, w serwisie znajdują się wyłącznie dane dotychczas ujawnione przez przestępców. Będą one aktualizowane. Ważna informacja jest taka, że wyciek danych może objąć również osoby, które nie korzystały bezpośrednio z usług zaatakowanej przez hakerów sieci laboratoriów.
Nasze dane wyciekły. Co teraz? Na co zwrócić uwagę?
- Nie jesteśmy w stanie się zabezpieczyć przed wyciekami danych - przyznał Paweł Pilarczyk. Co zrobić, gdy okaże się, że nasze dane zostały wykradzione?
Ze wzmożoną czujnością traktować przychodzące wiadomości e-mail, SMS, wiadomości w komunikatorach i połączenia telefoniczne. Zawsze należy weryfikować ich nadawcę w instytucji, którą - jak twierdzi - reprezentuje.
Zaleca się skorzystanie z nowej możliwości i zastrzeżenie numeru PESEL, co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku. W tym celu należy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie i postępować zgodnie z instrukcją.
- Trzeba pamiętać, że dziś to zastrzeżenie numeru PESEL jest mocno teoretyczne. Wymóg od instytucji finansowych, żeby weryfikowały, czy numer PESEL został zastrzeżony, zostanie wprowadzony dopiero od czerwca przyszłego roku - wyjaśnił gość radiowej Jedynki. - Aczkolwiek, warto to zrobić - dodał.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Paweł Pilarczyk (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, redaktor naczelny portalu ITbiznes)
Data emisji: 5.12.2023 r.
Godzina emisji: 9.00-10.00
bezpiecznedane.gov.pl/PAP/kk/DS