Omijanie sankcji
Dzieci rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza otrzymały paszporty Litwy i mogły ich użyć, by pomóc ojcu uniknąć sankcji - podał portal Nastojaszczeje Wriemia. Syn Abramowicza, Arkadij stał się posiadaczem litewskiego paszportu zaledwie dwa dni przed inwazją Rosji na Ukrainę.
Jak podkreśla dr Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS, sankcje ekonomiczne są skuteczne, jeżeli są przeprowadzane w logice kartelu. - To jest pewnego rodzaju zmowa wszystkich, ale tutaj czegoś takiego nie ma - wskazuje. - Niestety to nie jest tak, że Rosja jest izolowana na całym świecie i że cały świat ją potępia. (...) Dla takich kontynentów jak Afryka, w części Azji czy w Ameryce Południowej, wojna na Ukrainie jest daleko i kompletnie ich to nie interesuje i nie interesuje ich to, że Europejczycy znowu się między sobą biją - ocenia ekspert.
870 rakiet w rękach Rosjan
Obecnie Rosjanie dysponują - według podliczeń strony ukraińskiej – 870 rakietami różnych typów – Kindżał, Iskander (w wersji balistycznej i manewrującej), Ch-22, Kalibr, Ch-101, Ch-555. Jak podkreślił rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat, to mniejsza liczba niż ta, którą Rosjanie mieli w ubiegłym roku, zanim przystąpili do trwającej przez jesień i zimę kampanii ataków na ukraińską infrastrukturę, głównie energetyczną. "W ciągu pół roku ataków na energetykę (od 9 września 2022 r. do 12 marca 2023 r.) zestrzeliliśmy 750 rakiet manewrujących, a wystrzelono ok. 1100. Poza tym został im zapas ok. 30 proc. Tak więc we wrześniu ub. roku mieli 1600 rakiet manewrujących" - zaznaczył Ihnat.
- W dzisiejszym świecie, który jest światem gospodarki zglobalizowanej, łańcuchy dostaw są bardzo długie i często bardzo skomplikowane, jest wiele wielu pośredników, firmy mogą być zarejestrowane w różnych państwach. To nie jest problem, żeby skonstruować taki łańcuch dostaw, który pozwoli na to, że za pośrednictwem np. kilkunastu firm w różnych państwach, uda się w końcu kupić to, co trzeba - wyjaśnia gość Jedynki.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
- O szczycie UE-Chiny. Głównym tematem szczytu jest stan relacji UE-Chiny i kwestie międzynarodowe, w tym rosyjska agresja wobec Ukrainy i sytuacja na Bliskim Wschodzie. Rozmowa z Radosławem Pyffelem z Instytutu Sobieskiego.
- Czterem rosyjskim żołnierzom postawiono zarzuty popełnienia zbrodni wojennych wobec Amerykanina, który przebywał na Ukrainie podczas prowadzonej przez armię Władimira Putina inwazji. Sprawa przeciwko rosyjskim żołnierzom jest pierwszym przypadkiem, w którym rząd USA wykorzystał obowiązujące od kilkudziesięciu lat prawo mające na celu ściganie osób popełniających zbrodnie wojenne przeciwko obywatelom amerykańskim. Korespondencja Jana Pachlowskiego.
- Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Rozmowa z prof. Krzysztofem Kubiakiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Spór pomiędzy Turcją i Izraelem wynikający z działań tego kraju w Strefie Gazy, wykroczył poza ramy dyplomacji i objął już agencje wywiadowcze obu państw - początkiem nowego wymiaru konfrontacji dwóch państw była wypowiedź Ronena Bara, szefa izraelskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, który przyznał, że "rząd wyznaczył nam za cel wyeliminowanie Hamasu. Felieton Magdaleny Skajewskiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Jakub Olchowski (Katedra Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS), Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 7.12.2023
Godzina emisji: 17.19
IAR/ans