Przypomnijmy, że Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 r. Teraz ustawa trafi do Senatu, który zajmie się ewentualnymi poprawkami.
Ustawa zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku.
Ustawa została przyjęta głosami posłów Koalicji Obywatelskiej (za głosowało 156 posłów), Polski 2050-TD (33 głosy za), PSL – TD (30 głosów za) oraz Lewicy (24 głosy za). Od głosowania nad ustawą wstrzymały się kluby Prawa i Sprawiedliwości (wstrzymało się 181 posłów) oraz Konfederacji (16 głosów wstrzymujących się oraz 1 przeciw ustawie). Za ustawą głosowała także trójka posłów Kukiz15.
Wcześniej Sejm odrzucił poprawki posłów PiS, których celem było m.in. wydłużenie okresu zamrożenia cen energii, gazu i ciepła do końca 2024 r. Za poprawkami posłów PiS głosowali posłowie tego ugrupowania oraz Kukiz15, posłowie Konfederacji w każdym głosowaniu wstrzymywali się od głosu, zaś poprawki były w każdym głosowaniu odrzucane głosami klubów KO, Polski 2050-TD, PSL-TD oraz Lewicy.
Nieudana próba
- O tym, co będzie z cenami za prąd w lipcu 2024 dowiemy się dopiero, gdy będzie działał nowy rząd. Nie wiemy, jakie będą ścieżki cenowe na rynku energii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Gramatyka z Polski 2050.
- Do lipca 2024 ceny za prąd nie powinny się zmienić dlatego, że przyjęliśmy ustawę mrożeniową. Teraz projekt trafi do Senatu - mówi parlamentarzysta.
Poseł Gramatyka ponadto przyznał, że procedowanie ustawy wiatrakowej w pierwotnej formie było błędem. - Ustawa wiatrakowa to była próba pokazania odblokowania rozwoju energetyki wiatrowej. To nie była dobra próba. Wątki mrożenia cen energii i rozwoju energetyki wiatrowej powinny być rozdzielone - mówił poseł Polski 2050.
Czytaj także:
**
Audycja: Sygnały dnia
Prowadził: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Gramatyka (Polska 2050)
Data emisji: 08.12.2023
Godzina emisji: 8.15
mn