Coraz mniej ptaków w miastach. Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Data publikacji: 09.12.2023 17:07
Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 17:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zmniejsza się liczba ptaków zamieszkujących centrum Puław
Zmniejsza się liczba ptaków zamieszkujących centrum Puław, Autor - Shutterstock/Dima Oana Gabriela
Zmniejsza się liczba ptaków zamieszkujących centrum Puław - wynika z inwentaryzacji przyrodniczej, którą opracowuje Dział Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach. Choć liczba gatunków w porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat jest podobna, to poszczególnych ptaków - szczególnie owadożernych - jest zdecydowanie mniej.
  • W Puławach zmniejsza się liczba ptaków zamieszkujących centrum miasta. 
  • Niektóre z gatunków ptaków zmniejszają swoją liczebność. Należy do nich m.in. szpak.
  • Najważniejszą rzeczą jest zwiększanie bioróżnorodności, czyli niezamykanie się w monokulturach - tłumaczy Izabela Giedrojć. 

Jak wyjaśnia kierownik Działu Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach, Izabela Giedrojć, zmniejszenie liczby ptaków wynika z dwóch powodów. - Po pierwsze, w wyniku uszczelniania terenów w mieście coraz mniej jest obszarów opuszczonych, dzikich, gdzie ptaki wcześniej się chroniły. Drugą tendencją jest to, że dla własnego komfortu dążymy do zwalczania owadów - szczególnie komarów - w sezonie letnim, ale zwalczając komary stosujemy środki chemiczne, które wpływają na wszystkie inne owady. Ograniczając ich populację, jednocześnie ograniczamy liczbę ptaków owadożernych - podkreśla.

Gatunki zmniejszające liczebność 

Piotr Safader z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przyznaje, że niektóre gatunki ptaków zmniejszają swoją liczebność. Należy do nich m.in. szpak. - Od wielu lat obserwuje szpaki w parku przy Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa i w ostatnich latach jest co najmniej 50 proc. mniej gnieżdżących się przedstawicieli tego gatunku - mówi. - Odpowiada to trendowi krajowemu, gdzie jest notowana zmiana w dół liczebności szpaków. Jest to prawdopodobnie związane z działalnością człowieka, ale i intensyfikacją rolnictwa - dodaje. 

Zwiększenie bioróżnorodności 

- Najważniejszą rzeczą jest zwiększanie bioróżnorodności, czyli niezamykanie się w monokulturach, tylko tworzenie dzikich enklaw - tłumaczy Izabela Giedrojć. - To jest tendencja ogólnoświatowa. Myślę, że warto każdemu terenowi dać możliwość, aby zagospodarował się sam, aby zwiększyć bioróżnorodność. Wiele obszarów w Puławach jest w tym roku rzadziej koszonych. Możemy zauważyć, że powstały nam naturalne łąki kwietne. Tam życie biologiczne jest znacznie bogatsze - podkreśla. 


POSŁUCHAJ

04:00

Coraz mniej ptaków w miastach. Jakie są przyczyny tego zjawiska? (Wolna sobota z Jedynką)

W granicach administracyjnych Puław żyje około stu gatunków ptaków. W centrum miasta jest ich około 30. Trwa opracowywanie zgromadzonych badań ornitologicznych. Wiosną 2024 roku ukaże się publikacja podsumowująca te prace.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką 

Materiał: Łukasz Grabczak (Radio Lublin)

Data emisji: 9.12.2023 

Godzina emisji: 7.30

ans/pg


Więcej Świata
Więcej Świata
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.