Niewolnicza praca w XXI wieku. Reportaż "Cena wolności" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 19.12.2023 09:10
Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 09:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Los dzieci pracujących w pakistańskich fabrykach cegieł przypomina życie niewolników.
Los dzieci pracujących w pakistańskich fabrykach cegieł przypomina życie niewolników., Autor - Shutterstock/khaleel ahmd
Dwa i pół tysiąca złotych - to dużo czy mało? Oczywiście odpowiedź zależy od tego, ile w ogóle mamy pieniędzy i co chcemy za nie kupić. Gdybyśmy mieli je wydać na sukienkę lub buty, to pewnie dużo. A jeśli mielibyśmy za to kupić wolność dziesięcioletniej pakistańskiej dziewczynki? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka pt. "Cena wolności". 
  • Niewolnictwo kojarzy się nam m.in. z czasami starożytnymi lub okresem kolonizacji Ameryki, ale proceder ten występuje nadal. 
  • Los dzieci pracujących w pakistańskich fabrykach cegieł przypomina życie niewolników.
  • Niewolnicza praca w Pakistanie kwitnie w obliczu brutalności właścicieli i za przyzwoleniem rządu. 

Pakistan i niewolnicza praca dzieci 

Nie mają marzeń, prawdopodobnie nigdy nie nauczą się nawet czytać. Los dzieci pracujących w pakistańskich fabrykach cegieł przypomina życie niewolników. Choć praca dzieci w Pakistanie jest nielegalna, to szacuje się, że około jednej trzeciej pracowników cegielni to osoby niepełnoletnie.

- Rzecz dzieje się bardzo daleko, bo w Pakistanie, który jest przez nas kojarzony głównie z wybuchami i zamachami, a umykają nam zwykli ludzie, mieszkańcy tego kraju. Dwoje moich przyjaciół, którzy pojechali do tego kraju, znalazło się przypadkiem w fabryce cegieł i nie mogli się pozbierać po tym, co tam zobaczyli. Spotkali się z tragedią całych rodzin, skazanych na niewolniczą pracę - mówi jeden z autorów reportażu. 


POSŁUCHAJ

09:23

Rozmowa z Henrykiem Dedo i Waldemarem Kaperczakiem, autorami reportażu (Noc z Reportażem/Jedynka)

 

Jaka jest cena za wolność? 

Okazuje się, że taka kwota może zdecydować o tym, czy przez całe życie będzie się zmuszonym wytwarzać cegły jako niewolnik, czy też będzie można żyć jako wolny człowiek i decydować o swojej przyszłości.

- Ten temat jest wielkim odkryciem i zaskoczeniem. Spotkanie z bohaterami tego reportażu odkrywa dla mnie przerażający świat współczesnego niewolnictwa, i okazuje się, że cena wolności jest nie za duża, jeśli porównuje się ją z naszym dobrobytem - słyszymy w audycji. 


POSŁUCHAJ

31:30

"Cena wolności" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka (Jedynka)

 

Czytaj także:

Studio Reportażu Polskiego Radia 

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Tytuł reportażu" "Cena wolności"

Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak 

Data emisji: 19.12.2023

Godzina emisji: 2.10 

ans

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.