Strzelanina w centrum Pragi. Ekspert: to nie są przypadki odosobnione w Europie

Data publikacji: 21.12.2023 19:19
Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 19:20
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Członkowie służb ratowniczych na miejscu strzelaniny na Uniwersytecie Karola w centrum Pragi.
Członkowie służb ratowniczych na miejscu strzelaniny na Uniwersytecie Karola w centrum Pragi. , Autor - PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Co najmniej 15 osób zginęło, kilkadziesiąt zostało rannych, w tych dziewięciu ciężko, w strzelaninie, do której doszło w centrum Pragi. Jak poinformowała czeska policja, napastnik został wyeliminowany, a tragedia rozegrała się na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola w czeskiej stolicy.
  • Piętnaście osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w strzelaninie, do której doszło na uniwersytecie w Pradze.
  • Według służb ratunkowych dziewięć osób zostało ciężko rannych.
  • Studenci Wydziału Filozofii publikowali wcześniej w internecie informacje, że są zamknięci w salach wykładowych i bibliotece.
  • Minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan wykluczył, aby strzelanina na Uniwersytecie Karola miała związek z międzynarodowym terroryzmem.

Tragedia w centrum Pragi 

- Warto pochylić nad tym, co skłania ludzi do takich czynów, do takich zbrodni, my nie wiemy, póki co kim był sprawca i nie wiemy, co go skłoniło do tej zbrodni. Często, a w zasadzie to chyba się potwierdza, że są to ludzie odrzuceni przez środowisko - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Waldemar Skrzypczak, były Dowódca Wojsk Lądowych. - W wielu przypadkach, z którymi mieliśmy do czynienia na świecie, na koniec okazuje się, że część z osób wiedziała, że sprawca zmierza do tej zbrodni, ponieważ zostało wiele śladów - podkreśla gość Jedynki. 

W Czechach łatwiej o broń 

W Czechach pozwolenie na broń łatwiej jest uzyskać niż w Polsce. Zzwolenie na broń można uzyskać w sposób bardzo podobny do prawa jazdy – należy zdać egzamin z posługiwania się bronią, posiadać badanie lekarskie i zaświadczenie o niekaralności. 

Zdaniem policjantów sprawca działał sam, miał pozwolenie na posiadanie broni i najprawdopodobniej inspirował się podobnymi zdarzeniami za granicą. Służby weryfikują informacje znajdujące się na należących do sprawcy profilach sieci społecznościowych.

- Identyfikujemy się mało z tym, co się wokół nas dzieje i nie dostrzegamy tych problemów, które drążą innych ludzi i to być może jest kwestia, którą trzeba podjąć - przyznaje ekspert. - Trzeba odpowiednio kształtować to w naszej świadomości, ponieważ od nas zależy, czy jesteśmy w stanie zidentyfikować zagrożenia w naszym środowisku i zapobiec takim zagrożeniom - dodaje.


POSŁUCHAJ

28:56

Co najmniej 15 ofiar śmiertelnych strzelaniny na uniwersytecie w Pradze. (Więcej świata/Jedynka)

 

Minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan wykluczył, aby strzelanina na Uniwersytecie Karola miała związek z międzynarodowym terroryzmem. Poinformował, że jest w kontakcie ze służbami z państw Unii Europejskiej.

Poza tym w audycji:

- Były prezydent USA Donald Trump nie może w Kolorado pojawić się na karcie do głosowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich ze względu na role w ataku jego zwolenników na Kapitol - zdecydował stanowy Sąd Najwyższy. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

- Rosja przerzuca nowe jednostki na Białoruś - rosyjskie siły zbrojne wzmacniają swoją osobową i sprzętową obecność na Białorusi. W ciągu ostatnich dni w kraju kilkanaście grup taktycznych w granicach dwóch obwodów. Czy to początek wsparcia sił rosyjskich w ataku na Ukrainę? Gościem audycji był Bartosz Tesławski, analityk ds. Białorusi. 

- O sytuacji Polaków przed Świętami Bożego Narodzenia w Gruzji, Armenii, Rosji, na Ukrainie i Białorusi mówił Maciej Jastrzębski. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: gen. Waldemar Skrzypczak (były Dowódca Wojsk Lądowych), Bartosz Tesławski (analityk ds. Białorusi) 

Data emisji: 21.12.2023

Godzina emisji: 17.19

IAR/ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.