Izabella Cywińska-Michałowska urodziła się 25 marca 1935 roku we Lwowie. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
Była reżyserką teatralną i filmową (serial "Boża podszewka", filmy: "Kochankowie z Marony" i "Cud purymowy"), krytykiem filmowym oraz ministrem kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1991). Realizowała spektakle w Teatrze Telewizji.
Była dyrektorką Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1970-1973), dyrektorką Teatru Nowego w Poznaniu (1973-1989), dyrektorką artystyczną Teatru Ateneum w Warszawie (2008-2011 - po śmierci Gustawa Holoubka).
"Interesował mnie teatr egzystencjalny. Od tego zaczynałam. Takie dłubanie w człowieku, szukanie relacji międzyludzkich. Aż nadszedł 1970 rok. On spowodował, że się wszystko w Polsce zmieniło. Wtedy zaczęłam robić teatr polityczny" - powiedziała w jednym z wywiadów.
W 1981 roku Cywińska wystawiła w Teatrze Nowym w Poznaniu sztukę "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć". W konsekwencji była przez kilka miesięcy internowana w okresie stanu wojennego.
Napisała wspomnienia pt. "Nagłe zastępstwo. Z dziennika pani minister". Opublikowała też pamiętnik pt. "Dziewczyna z Kamienia". Została odznaczona m.in. Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski. Była również Honorową Obywatelką Poznania.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 26.12.2023 r.
Godzina emisji: 23.38
kk
Zmarła minister kultury i reżyserka Izabella Cywińska. "Odeszła wielka dama polskiego teatru" - Jedynka - polskieradio.pl