Kim był generał Józef Dowbor-Muśnicki?
Dr Michał Krzyżaniak, dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, przypomina, że już po rozpoczęciu zrywu generał Józef Dowbor-Muśnicki był jednym z nielicznych wyższych oficerów zdolnych do sprawowania kurateli nad oddziałami w regionie. - W toku rozmów czy też negocjacji z Komisariatem Naczelnej Rady Ludowej zdecydował się objąć dowodzeniem powstanie - wyjaśnia.
Jak generał Dowbor-Muśnicki został dowódcą Powstania Wielkopolskiego?
Zanim bohater dzisiejszej audycji pojawił się w Wielkopolsce, spotkał się z marszałkiem Józefem Piłsudskim. - Na początku stycznia 1919 roku w prasie warszawskiej i poznańskiej pojawiały się sygnały, że na stanowisko głównodowodzącego Powstaniem Wielkopolskim wyznaczony zostanie właśnie generał Józef Dowbor-Muśnicki. Chyba, żeby to wyjaśnić Dowbor-Muśnicki skonsultował się w tej sprawie z Piłsudskim - analizuje dr Krzyżaniak.
Przypomina jednocześnie, że wówczas w polskim wojsku żadne ruchy nie mogły się odbywać bez wiedzy marszałka. Do Poznania generał przybył więc ze swoistym "błogosławieństwem". - Po negocjacjach Dowbor-Muśnicki wrócił do Warszawy i po raz kolejny odbył spotkanie z Józefem Piłsudskim potwierdzając chęć objęcia dowództwa - zwraca uwagę dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.
Jak przebiegało Powstanie Wielkopolskie w pierwszej fazie?
Należy zaznaczyć, że początkowo Powstanie Wielkopolskie było dość spontaniczne. Oddziały powstawały w różnych miejscowościach, a następnie ruszały tam gdzie stacjonowali Niemcy. - Chwilami brakowało ogólnej dyscypliny, brakowało też pełnej koordynacji tych działań. (...) Przyjazd do Poznania generała, oficera wysokiego stopnia, dawał nadzieję na uporządkowanie tego wszystkiego co udało się już uzyskać - tłumaczy gość Jedynki.
Ponadto w audycji:
Pełna zagadek i tajemnic wędrówka przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących. Jej rytm wyznaczają pory roku i odwieczny cykl życia. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na wystawę familijną "Kwiaty Polskie".
W siedmiu salach pełnych kwiatów, barw i przygód czeka na nas wielozmysłowa ścieżka wraz z bujnym bukietem wiedzy z takich dziedzin jak etnografia, antropologia kulturowa, botanika czy przyrodoznawstwo.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadził: Jakub Domoradzki
Gość: Julia Szawiel (współkuratorka wystawy familijnej "Kwiaty Polskie"), dr Michał Krzyżaniak, (dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie)
Data emisji: 11.01.2024
Godzina emisji: 19.30
mg/kul