Podsumowanie roku 2023 w astronomii i astronautyce

Data publikacji: 03.01.2024 21:40
Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 14:01
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Warto spojrzeć w niebo
Warto spojrzeć w niebo, Autor - Jim Cumming/shutterstock.com
Na jesień zaplanowano kosmiczny lot drugiego Polaka w historii, Sławosza Uznańskiego, który na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzi eksperymenty opracowane przez polskich naukowców i inżynierów. Zanim jednak to się stanie, w audycji "Eureka" podsumowaliśmy miniony rok.
  • Kluczową częścią tego roku były misje księżycowe. Księżyc pod względem misji kosmicznych jest najbardziej interesujący. 
  • Jednym z ostatnich astronomicznych wydarzeń tamtego roku było rozpoczęcie misji Psyche, która ma dotrzeć do nietypowej planetoidy o tej samej nazwie. 
  • 14 kwietnia 2023 r. wystartowała misja JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), której celem jest zbadanie trzech dużych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europy.

Misje kosmiczne i program Artemis

Kluczową częścią tego roku były misje księżycowe. Jak podkreśla teraz Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzeczniczka prasowa Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Księżyc pod względem misji kosmicznych wydaje się być najbardziej interesujący. - Ma to związek z programem Artemis, który wchodzi w już swoją decydującą fazę w 2024. Będziemy świadkami misji Artemis 2, czyli w pewnym sensie powrotu człowieka na Księżyc - mówi. - Poza tym będą nas czekały momenty, kiedy będą lądowały kolejne lądowniki i mam nadzieję, że tym razem lądowanie się powiedzie, bo ten ubiegły rok pod tym względem był dość problematyczny - dodaje. 

Dlaczego Księżyc jest głównym ośrodkiem zainteresowań? 

- Księżyc jest najbliżej. Mimo tego, że to jest jednak dość znaczna odległość, ponieważ mówimy o 380 tys. km., to wciąż jest on stosunkowo blisko - podkreśla rozmówczyni Jakuba Domoradzkiego. - Powrót z Księżyca nie będzie zajmował długo. Wycieczka np. na Marsa to jest pół roku w jedną stronę, więc trudno jest tam testować technologię. Natomiast jeżeli chcielibyśmy stworzyć osadę na Marsie, jeżeli chcielibyśmy w ogóle wysłać tam ludzi, to te wszystkie technologie muszą być przetestowane - wyjaśnia. 

Misja Psyche 

Jednym z ostatnich astronomicznych wydarzeń tamtego roku było rozpoczęcie misji Psyche, która ma dotrzeć do nietypowej planetoidy o tej samej nazwie, której badania mogą przynieść nowe informacje o początkach Układu Słonecznego. - Na misję Psyche bardzo długo czekaliśmy. Znowu powraca pytanie o początek Układu Słonecznego, o to w jaki sposób się to wszystko tworzyło. Drugą częścią tej misji jest pierwszy krok w kierunku górnictwa kosmicznego, czyli tematu, który rozpala wyobraźnię wielu osób - podkreśla gość Jedynki. 

Czytaj także:

Misja JUICE

14 kwietnia 2023 r., wystartowała misja JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), której celem jest zbadanie trzech dużych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Polacy również mają w nią niemały wkład: pracowali przy trzech z 10 urządzeń do prowadzenia eksperymentów. Sama misja będzie długa, bo zanim sonda dotrze do celu, minie ok. ośmiu lat.

Cała misja jest niezwykle skomplikowana pod względem technicznym, m.in. z powodu długości jej trwania - na miejsce dotrze za 7-8 lat - czy ogromnych różnic temperatur, sięgających 500oC. 

POSŁUCHAJ

25:18

Podsumowanie roku 2023 w astronomii i astronautyce (Eureka/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

"Jak długo jeszcze, Katylino, będziesz nadużywać naszej cierpliwości? Jak długo jeszcze twoje szaleństwo będzie z nas drwić?" - tak zaczyna się jedna z najsłynniejszych mów w historii, której autorem jest rzymski pisarz, retor, polityk i filozof Marek Tulliusz Cyceron.

Ten bodaj najwybitniejszy mówca starożytnego świata urodził się 3 stycznia 106 r. p. Ch. w Arpinum, górskim mieście położonym około 100 km na południowy wschód od Rzymu.

Gościem audycji był prof. Krzysztof Łapiński, filozof, tłumacz i pisarz z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (rzeczniczka prasowa Centrum Badań Kosmicznych PAN), prof. Krzysztof Łapiński (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.01.2024

Godzina emisji: 19.30

ans/mo

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.