Imiona dla dzieci. Które cieszą się największą popularnością?

Data publikacji: 16.01.2024 12:08
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 12:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów., Autor - fizkes/Shutterstock
Urzędy stanu cywilnego w największych polskich miastach opublikowały dane o najpopularniejszych imionach w 2023 roku. W czołówce nie brakuje faworytów z ubiegłych lat, ale najczęstsze wybory mogą zaskakiwać. Jakie imiona rodzice najczęściej wybierali dla swoich dzieci? I kiedy można zmienić imię?
  • Jakie imiona cieszyły się największą popularnością? Między innymi: Zosia, Jan, Franciszek czy Laura.
  • Polskie prawo dopuszcza zmianę imienia w kilku przypadkach.

Imię to element naszej autoprezentacji. Może mieć wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani. Nie zawsze wybór jest łatwy, a rodzice szukają podpowiedzi na przykład w kalendarzach.

Jakie imiona cieszą się obecnie popularnością? W przypadku dziewczynek jest to Zofia. W jednym z warszawskich przedszkoli, w kilkunastoosobowej grupie dzieci, pojawiły się aż trzy podopieczne o tym imieniu. - W ubiegłym roku też były to Zosie, ale były też Stefanie. Na pewno w tych latach nie usłyszymy już takich imion jak Ania, Paweł, Kasia - opowiada nauczycielka z przedszkola Anna Kwiecień.

A co mówią dane Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie? - Jeżeli chodzi o chłopców, najpopularniejszym imieniem jest w dalszym ciągu Jan - mówi zastępca kierownika urzędu, Agnieszka Włochacz. Rozmówczyni Izabeli Kostyszyn dodaje, że popularne są także takie imiona dla chłopców jak Aleksander, Antoni, Stanisław i Franciszek. Z kolei u dziewczynek prym wiodą Zofia, Julia, Laura Alicja, Hanna i Zuzanna.

Czytaj także:

Najczęściej wybierane imiona. Zofia i Jan popularne nie tylko w stolicy

Sytuacja wygląda podobnie m.in. we Wrocławiu. - Miejsca pierwsze trafiają bezwzględnie do Hanny oraz Jana. Tych imion na aktach urodzenia we Wrocławiu urzędnicy zarejestrowali kolejno 111 oraz 153 - wyjaśnia Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego urzędu miasta.

Jan awansował w rankingu również w Gdańsku. W przypadku imion żeńskich natomiast najpopularniejsza była tam Laura. - Jakub, od lat piastujący pozycję w pierwszej trójce najchętniej wybieranych imion dla chłopców, w 2023 roku wypadł całkowicie z pierwszej dziesiątki. Podobnie jak inny wieloletni ulubieniec, Nikodem. Natomiast imię Jan, które w 2022 roku zamykało pierwszą dziesiątkę, w rok później ją otwiera - mówi Paulina Chełmińska z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Kiedy można zmienić imię?

Istnieje kilka powodów, dla których prawo dopuszcza zmianę. Przede wszystkim można to zrobić w przypadku ośmieszającego imienia lub nazwiska. Kiedy natomiast rodzice, po nadaniu dziecku imienia, uznają je za nietrafione, mają sześć miesięcy od daty sporządzenia aktu na dokonanie zmiany w dokumentach. Po upływie tego czasu pozostaje zmiana imienia w trybie administracyjnym. Wtedy wymagany jest wniosek wsparty obszernym, pisemnym uzasadnieniem.


POSŁUCHAJ

04:25

Imię dla dziecka. Które cieszą się największą popularnością? (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 16.01.2024 

Godzina emisji: 6.47

qch

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.