W stanie Iowa odbyły się pierwsze prawybory Partii Republikańskiej, które mają wyłonić kandydata Republikanów do listopadowych wyborów prezydenckich. Prawybory wygrał zdecydowanie Donald Trump, który zdobył 51 proc. głosów.
- Donald Trump wygrał w tym stanie zdecydowaną większością, nie tylko zgodnie z oczekiwaniami, bo to było dość łatwe do przewidzenia, że zwycięży, ale też trochę powyżej oczekiwań. Z tego powodu, że brano tam pod uwagę scenariusze, że wygra, ale były opcje takiej wygranej, która oznaczałaby de facto przegraną - komentuje prof. Małgorzata Zachara-Szymańska.
Czy Donad Trump zjednoczy naród, nie tylko Republikanów, ale też Demokratów? - Nie sądzę, ponieważ to jest taki polityk, który swoją błyskotliwą karierę zrealizował na ciągłym budowaniu podziałów. To okazało się dla niego bardzo skuteczną trampoliną do władzy i on tego skutecznego narzędzia nie będzie chciał się pozbyć - odpowiada ekspert.
Trump mobilizuje niezdecydowanych i Demokratów
Czy Donald Trump może być pewny republikańskiej nominacji? - Piłka jest jeszcze ciągle w grze. Sondaże ogólnokrajowe, kiedy na nie spoglądamy, dają bezwzględną przewagę Donaldowi Trumpowi (…). Wydaje się, że członkowie Partii Republikańskiej przemówili w Iowa i oddają swój los w ręce tego potencjalnego kandydata - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska.
- Tylko że władze partii zdają sobie sprawę, iż wybór Donalda Trumpa jako nominata ogromnie zmobilizuje niezdecydowanych, a także Demokratów. To jest kandydat, który budzi emocje, ponieważ bardzo mocno oddziałuje i dyscyplinuje swoją bazę wyborczą. On powoduje, że ludzie, którzy stoją za nim murem, maszerują jak na rozkaz do lokali wyborczych, co jest cenne. Ma jednak ogromny elektorat negatywny - kontynuuje.
Poza tym w audycji:
- Niebawem miną dwa lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Kijów chce wykorzystać zimowe miesiące do uzupełnienia stanu osobowego armii. Z kolei Rosja przejmuje inicjatywę na froncie i mimo ogromnych strat, próbuje szturmować ukraińskie pozycje. Kreml szuka też różnych możliwości uzupełnienia strat osobowych. Materiał Macieja Jastrzębskiego.
- Rozmowy w Brukseli na temat uzbrojenia dla Ukrainy. Ten temat podzielił europosłów. Rozmowa z prof. Markiem Pietrasiem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
- W szwajcarskim Davos rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne, które potrwa do piątku. W trakcie zaplanowano ponad 200 debat, w których wezmą udział setki uczestników, w tym ponad 60 szefów państw i rządów. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. Materiał Karola Darmorosa.
- Eskaluje sytuacja na Morzu Czerwonym. Rebelianci z jemeńskiej grupy Huti zaatakowali kolejny amerykański statek. Informacje te potwierdził Pentagon. Do ataku doszło po tym, jak Amerykanie i Brytyjczycy uderzyli w cele Huti znajdujące się na terytorium Jemenu. Jakie mogą być dalsze działania koalicji państw, która ma chronić statki handlowe pływające po Morzu Czerwonym. Materiał Magdaleny Skajewskiej.
- Wyciekły tajne dokumenty Bundeswehry, z których wynika, że Niemcy przygotowują się na hybrydowy atak Rosji na wschodnią flankę NATO. Gość: prof. Piotr Madajczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (Uniwersytet Jagielloński), Marek Pietraś (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie), prof. Piotr Madajczyk (Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 16.01.2024
Godzina emisji: 17.18
DS/kor