Dokarmianie zwierząt zimą. Jak to robić, aby nie szkodzić?

Data publikacji: 18.01.2024 12:41
Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 13:06
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki zimą, trzeba to robić aż do nadejścia cieplejszych dni. Ważne jest też, by nie karmić ich chlebem, a np. nasionami
Jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki zimą, trzeba to robić aż do nadejścia cieplejszych dni. Ważne jest też, by nie karmić ich chlebem, a np. nasionami, Autor - Tatiana Katsai/Shutterstock
Wiele osób zimą chętnie dokarmia zwierzęta. Chodzi nie tylko o pozostawienie posiłku w karmniku dla ptaków, ale też między innymi wyrzucanie resztek. Niektóre z naszych działań mogą jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak więc dokarmiać zwierzęta zimą, aby nie robić im krzywdy? I czy rzeczywiście potrzebują one naszej pomocy?
  • Czym dokarmiać zwierzęta zimą? Przede wszystkim nie resztkami pokarmu.
  • Jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki zimą, musimy to robić regularnie.

Czy powinniśmy zostawiać zwierzętom resztki naszego jedzenia?

Agata Borucka z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego przestrzega, by tego nie robić. Jak tłumaczy, zwierzęta należy dokarmiać w sposób przemyślany. A wyrzucone resztki nie tylko się w tym przypadku zmarnują, lecz mogą też zaszkodzić. - Wystarczy przejść się po obojętnie jakim osiedlu i widzi się zwały chleba albo resztki z talerzy, których de facto nikt nie je. One gniją, pleśnieją. To nie jest tak, że rzesza dzikich zwierząt czeka na nasze resztki z obiadu. Nawet jeśli je zjedzą, to resztki im zaszkodzą - wyjaśnia gość "Czterech pór roku".

- Pewnie na wsi tak się robiło, ale to były inne okoliczności. I na pewno to, czym się karmi w ten sposób, nie jest dobre dla zwierząt. Każde zwierzę, w zależności od swojego przewodu pokarmowego i potrzeb, ma odpowiednią dietę. Nasze ludzkie jedzenie, z przyprawami, jest dla nich szkodliwe - zaznacza ekspertka.

Czytaj także:

Jak mądrze dokarmiać ptaki?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ptaki nie są istotami ubezwłasnowolnionymi. Dopóki nie pozostawimy im pokarmu zimą, będą w stanie go zdobyć samodzielnie. Problemy mogą mieć jedynie, kiedy temperatura spadnie poniżej zera i pojawi się grubsza warstwa śniegu.

- Generalnie jest tak, że jeżeli już zaczniemy dokarmiać, robimy to regularnie - mówi Agata Borucka. - Oczywiście jeśli jest odrobinę cieplej, to nie wysypujemy ton tego jedzenia. Musimy dopasować podaż do popytu. Mamy im pomagać, a nie szkodzić.

Czym z kolei dokarmiać ptaki? Na pewno nie chlebem. Znajdujące się w nim przyprawy i sól mogą im zaszkodzić. Do karmnika najlepiej będzie przynosić jak najbardziej naturalny pokarm; najlepiej, by składał się z ziaren oraz nasion. A jeśli wybieramy się do parku i chcemy dokarmić rezydujące tam ptaki, najmądrzejszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą ugotowanych warzyw lub kupienie granulatu dla ptactwa wodnego. - Nie wrzucajmy go do wody, ponieważ tam on szybko się psuje; zalęgają się różne drobnoustroje i zanieczyszcza wodę. Wysypujmy go w suchym miejscu - przestrzega rozmówczyni Romana Czejarka.

Zwierzęta na przedmieściach - czy powinniśmy je dokarmiać?

Coraz częściej w poszukiwaniu pokarmu zwierzęta odwiedzają przedmieścia. Ekspertka z warszawskiego zoo tłumaczy, że po części sami jesteśmy za to odpowiedzialni. - Zabieramy zwierzętom naturalną przestrzeń. Poszukują więc innych rozwiązań. Dlatego celowe jest dokarmianie zwierząt w lesie; to je powstrzymuje przed wychodzeniem - tłumaczy Agata Borucka.

Nie powinniśmy jednak na własną rękę pozostawiać pokarmu w lesie. Ekspertka przestrzega, by zostawić to leśnikom i kołom łowieckim.


POSŁUCHAJ

10:12

Dokarmianie zwierząt zimą. Jak to robić, aby nie szkodzić? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Agata Borucka (Warszawski Ogród Zoologiczny)

Data emisji: 18.01.2024

Godzina emisji: 9.00-12.00

qch/kor

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.