Akcja "Bezpieczny autokar - ferie 2024"
Policjanci oraz inspektorzy ITD prowadzą kontrole autobusów wiozących dzieci na zimowy wypoczynek. - Pamiętajmy, że sprawny autokar to taki, który został dopuszczony do ruchu, a więc ma aktualne badania techniczne, a niestety zdarza się tak, że jest dysponowany w trasę pojazd, który nie ma aktualnych badań - mówi na antenie radiowej Jedynki Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Inspektorzy pracują już w ramach akcji "Bezpieczny autokar - ferie 2024". - Tutaj następuje kumulacja wyjazdów i w pierwszej kolejności, w tych czterech województwach, będą prowadzone bardzo intensywne kontrole, zarówno w specjalnie wyznaczonych punktach, jak i przy głównych trasach, też tych trasach wiodących na południe - informuje gość Jedynki.
ITD przypomina o możliwości zgłoszenia kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. - Od lat zachęcamy (jeśli mamy wątpliwości, a nawet jeśli chcemy tylko prewencyjnie sprawdzić, czy rzeczywiście ten autokar jest sprawny), żeby zadzwonić do nas, wysłać maila. Dobrze by było zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ napływa do nas coraz więcej zgłoszeń z prośbą o przeprowadzenie takich kontroli. Wtedy mamy możliwość zaplanowania patroli, umówienia się w konkretnym miejscu - dodaje Monika Niżniak.
Ferie w mieście. Pamiętaj o noszeniu odblasków!
Adam Nadworski, komendant Straży Miejskiej w Legionowie, w "Bezpiecznej Jedynce" przypomina o noszeniu odblasków w różnych sytuacjach, nie tylko tych wymaganych przepisami, i o rozsądku przy wyborze miejsca uprawiania sportów zimowych. - Mówimy ciągle o tym bezpieczeństwie, żeby przestrzegać przed sytuacjami, które mogą być później niebezpieczne i kryzysowe. Dla tych, którzy zostają w mieście, to jest bezpieczne poruszanie się, bezpieczna jazda na łyżwach na lodowisku, bezpieczne zjeżdżanie z górki nie pod pojazd nadjeżdżający, czyli z górki, która jest bezpieczna, jest oddalona od ulicy. Bezpieczne poruszanie się, czyli jestem widoczny, jestem bezpieczny na drodze - mówi. - Elementy odblaskowe nosimy nie tylko poza terenem zabudowanym, gdzie mamy obowiązek prawny, i to mówi prawo o ruchu drogowym, ale również w mieście są miejsca słabo oświetlone lub nieoświetlone - podkreśla.
Jak dobrze zaplanować podróż?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zachęca do planowania podróży z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, a w razie nieprzewidzianych zdarzeń - korzystania z telefonu GDDKiA: 19 111. - Zawsze w tego typu momentach, kiedy ten ruch na drogach jest znacznie większy, apelujemy gorąco do kierowców, żeby w momencie, kiedy planują wyjazd, wzięli pod uwagę m.in. zmienne warunki atmosferyczne, zmienne warunki zimowe, które mamy w tej chwili, które zdecydowanie mogą wydłużyć czas podróży - mówi Agata Anuszewska ze stanowiska Komunikacji Społecznej opolskiego oddziału GDDKiA.
Zanim wyruszymy w podróż, trzeba również starannie odśnieżyć swój samochód. - Taki nieodśnieżony pojazd to ogromne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, co ostatecznie może zakończyć się mandatem do 3 tys. zł - przestrzega ekspert.
Działania edukacyjne
Jak ważne są działania profilaktyczne i edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego? - Jeżeli chcemy mówić o poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, to szczególny nacisk należy położyć na edukację - mówi Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego. - Żadne działania profilaktyczne nie będą skuteczne, jeśli nie zostaną wsparte edukacją - dodaje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek
Goście: Monika Niżniak (rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego), Adam Nadworski (komendant Straży Miejskiej w Legionowie), Agata Anuszewska (opolski oddział GDDKiA), Maria Dąbrowska-Loranc (kierownik centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Drogowego)
Data emisji: 19.01.2024
Godzina emisji: 17.15
ans/mp