Babcie i dziadkowie kiedyś i dziś. Jak zmieniała się ich rola?

Data publikacji: 22.01.2024 11:36
Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 17:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jaka jest rola babci i dziadka w rodzinie i społeczeństwie? Gość "Czterech pór roku" wskazuje m.in. na przekazywanie wartości kolejnym pokoleniom
Jaka jest rola babci i dziadka w rodzinie i społeczeństwie? Gość "Czterech pór roku" wskazuje m.in. na przekazywanie wartości kolejnym pokoleniom, Autor - Evgeny Atamanenko/Shutterstock
Dzień Babci i Dziadka to wielkie święto, szczególnie hucznie obchodzone w przedszkolach i szkołach podstawowych. Wiele dzieci z wypiekami na twarzy przygotowuje przedstawienia i drobne upominki dla dziadków, którzy zagoszczą tego dnia na widowni. To także okazja do zastanowienia się nad tym, jak zmieniała się rola babci i dziadka w naszym społeczeństwie. Jaki mają oni wpływ na wychowanie kolejnego pokolenia?
  • 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. Dzień później swoje święto mają dziadkowie.
  • Kiedy powstał zwyczaj obchodzenia dni Babci i Dziadka? Wbrew pozorom te święta są dosyć młode.
  • Jaka jest dziś rola babci i dziadka? To między innymi przekazywanie kolejnym pokoleniom istotnych wartości.

Od kiedy obchodzimy dni Babci i Dziadka?

Święta, które celebrujemy 21 i 22 stycznia, są stosunkowo młode. Początki tradycji sięgają lat 60. XX wieku. Pierwotnie, w 1964 roku, Dzień Babci bez skutku próbował rozpropagować tygodnik "Kobieta i Życie". Rok później historia przeniosła się do Poznania. Przyjechała tam wówczas Mieczysława Ćwiklińska, która grała babcię w jednym z teatrów. Redaktorzy nieistniejącego już magazynu "Express Poznański" w ramach podziękowania wręczyli aktorce mały tort z napisem "Dla babci". Słodki upominek przygotowali cukiernicy z Hotelu Merkury (dziś Mercure), którzy do dziś przygotowują wypieki według starych przepisów. - Wszystkie receptury są z lat 60. (...) Mam jeszcze zeszyty z tego okresu - opowiada Grzegorz Dziamski, szef cukierni hotelu.

A jak było z Dniem Dziadka? Ten zaczęto obchodzić parę lat później. W latach 70. próbowano ustalić jego datę na 30 maja, czyli dzień urodzin Mieczysława Fogga. Data jednak się nie przyjęła, więc uroczystość zaczęto obchodzić dzień po święcie babć.


POSŁUCHAJ

04:43

Dzień Babci i Dzień Dziadka - od kiedy je obchodzimy? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Babcie i dziadkowie. Jak zmieniała się ich rola?

Zdaniem dr Marty Majorczyk z Uniwersytetu SWPS, współcześnie o roli babci i dziadka decyduje kilka czynników. Istotny jest chociażby sposób, w jaki babcie i dziadkowie funkcjonują w dzisiejszym świecie. - Ta relacja może być umacniania w zupełnie inny sposób, poprzez telefon czy łączenie internetowe, albo bycie obok siebie. Mamy takie historie, że rodzice wspólnie mieszkają w domu wielopokoleniowym albo tej samej miejscowości - wymienia ekspertka.

Gość "Czterech pór roku" zwraca również uwagę, że obecnie babcie i dziadkowie są bardziej mobilni. - Nawet jeśli jest emerytura, to dziadek z babcią jeszcze są aktywni w kwestii pracy, albo po prostu są aktywni społecznie. (...) To jest też efekt tego, że możemy się rozwijać i uczyć przez całe życie - wyjaśnia dr Marta Majorczyk.

- Można duchowo czuć się młodo i jak najbardziej cieszyć się z ponownego angażowania się w wychowanie kolejnego pokolenia. Tylko ta odpowiedzialność nie jest już na moich barkach, tylko na barkach moich dzieci. Jestem instytucją wspierającą i mogę być autorytetem w przekazie różnych informacji czy wartości - mówi gość radiowej Jedynki.

Czytaj także:

Nauczyciele i autorytety

Ekspertka Uniwersytetu SWPS zwraca także uwagę na to, że babcie i dziadkowie przekazują zasady i wartości w rodzinie. - To między innymi cenienie wiedzy. (...) Mogą na przykład przekazywać historie rodzinne. Dziadkowie są też takimi korzeniami, wnukowie mogą zapytać ich, kto był wcześniej i jakie były czasy, w których dziadkowie byli dziećmi - wymienia dr Majorczyk.


POSŁUCHAJ

08:43

Rola babci i dziadka w społeczeństwie (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Kuba Marcinowicz

Materiał: Sandra Soluk

Gość: dr Marta Majorczyk (pedagog, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 22.01.2024 

Godziny emisji: 9.21, 9.39

qch

mp

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.