Bartosz Tesławski zwraca uwagę, że Donald Tusk kontynuuje politykę wobec Ukrainy, którą od wybuchu wojny prowadziła Polska. – Konsensus, co do wsparcia, jest szeroki i wydaje mi się, że znakomita większość polskich polityków zdaje sobie sprawę z potrzeby wspierania Ukrainy. Również ze względu na żywotne polskie interesy. Spodziewam się raczej kontynuacji i to jest bardzo dobra informacja, że nie będziemy próbowali tutaj dokonać jakiejś rewolucji - komentuje.
- Z drugiej strony nie spodziewam się też przełomów, jeżeli chodzi o walkę o interesy polskie czy ukraińskie, bo obydwie strony będą to robiły. Mamy temat zboża, który będzie wracał, ale również kwestii przewoźników. To nigdzie nie zniknie, ponieważ jest to obszarem konkurencji pomiędzy Polską a Ukrainą - dodaje.
Polska broń dla Ukrainy
Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej z Polski. Osiągnięto również porozumienie dotyczące zakupu uzbrojenia na większą skalę.
- Ukraińcy chwalą polską broń i polskie wyposażenie, też to najnowocześniejsze. Np. nasze armatohaubice cieszą się ogromną popularnością wśród ukraińskich żołnierzy i są bardzo chwalone. W przypadku promocji tego produktu, to kiedyś będzie stanowiło ogromną korzyść, ponieważ nasz sprzęt zdaje egzamin w warunkach bojowych - twierdzi Bartosz Tesławski.
Co z amerykańską pomocą dla Ukrainy?
Doradcy prezydenta Joe Bidena, podczas prywatnego spotkania, poinformowali kongresmenów, że jeżeli Kongres nie wyrazi zgody na dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy w nadchodzących dniach, Rosja może wygrać wojnę w ciągu kilku tygodni, a w najlepszym razie miesięcy.
- Mimo wszystko wychodzę z założenia, że Ukraina stała się przedmiotem sporu pomiędzy Republikanami a Demokratami. Tutaj amerykaniści mogliby pewnie powiedzieć na ten temat coś więcej i mądrzej niż ja, natomiast musimy zdawać sobie sprawę, tak samo Kijów, że dla Republikanów i Demokratów ważniejsze w tym momencie jest uzyskanie swoich konkretnych politycznych korzyści (…). Demokraci i Republikanie chcą poniekąd przehandlować wsparcie dla Ukrainy i dlatego podbijają ten bębenek coraz bardziej, żeby podkreślić jak to jest istotne. Nie wierzę jednak, że to wsparcie całkowicie wygaśnie - uważa Bartosz Tesławski.
Ekspert dodaje: - Z punktu widzenia interesu amerykańskiego, nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Amerykanie mogliby zrezygnować ze wsparcia dla Ukrainy, bo to byłaby dla nich porażka, która mogłaby pociągnąć konsekwencje o dosłownie globalnej skali.
Poza tym w audycji:
- Wołodymyr Zełeński stwierdził po spotkaniu z Donaldem Tuskiem, że "wolność Ukrainy to także wolność Polski". Materiał Macieja Jastrzębskiego.
- NATO rozpoczyna wielkie manewry na wschodniej flance Sojuszu. "Steadfast Defender 2024" to największe takie ćwiczenia od zakończenia zimnej wojny. Gość: dr Wojciech Lorenz, PISM.
- W Niemczech od kilku dni trwają wielkie protesty przeciwko skrajnie prawicowej Alternatywa dla Niemiec (AfD). Ich przyczyna są pomysły skrajnej prawicy, aby odsyłać migrantów do jednego z krajów afrykańskich. Materiał Michała Strzałkowskiego.
- Słowacja wspiera Węgry i Victora Orbana. W weekendowym wywiadzie radiowym premier Fico powiedział, że Ukraina będzie musiała oddać część swojego terytorium za pokój. Natomiast Parlament Europejski skrytykował słowacki rząd za szereg propozycji reform i "ostrzega przed używaniem przez premiera polaryzującego języka". Materiał Magdaleny Skajewskiej i rozmowa z dr. Tomaszem Strazayem ze słowackiego think tanku Slovak Foreign Policy Association.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Bartosz Tesławski (Instytut Opportunity), dr Wojciech Lorenz (PISM), dr Tomasz Strazay (słowacki think tank Slovak Foreign Policy Association)
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 17.19
DS