Turecki prezydent w czwartek złożył podpis pod ustawą zezwalającą na wejście Szwecji do NATO. - Teraz Turcja czeka na ruch ze strony Stanów Zjednoczonych w sprawie wniosku Ankary o zakup myśliwców F-16 i zestawów modernizacyjnych do takich samolotów - oświadczył dzień później prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Turcja przez 20 miesięcy blokowała akcesję Szwecji, podkreślając, że Sztokholm powinien robić więcej, by rozprawić się z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.
Jak ocenił w audycji "Więcej świata" prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku, Turcja "zagrała ostro". - Erdogan, świadom tego, że to jest decyzja niezwykle ważna dla bezpieczeństwa Europy, zagrał va banque - stwierdził.
- Turcja chciała meblować po swojemu politykę europejską. Pokazać, że ma wpływ na politykę europejską, że w NATO nie jest tym państwem granicznym, drugiej kategorii - wskazał. Dodał, że "od początku była to też gra obliczona na Amerykanów".
Szwecja wraz z Finlandią złożyły wniosek o wejście do NATO w maju 2022 roku pod wpływem ataku Rosji na Ukrainę. Finlandia została przyjęta do Sojuszu w kwietniu 2023 roku.
Poza tym w audycji:
Rządząca w Strefie Gazy palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło ok. 1,2 osób, w większości cywilów. W trwających do dziś działaniach odwetowych Izraela śmierć poniosło blisko 26 tys. Palestyńczyków.
Relacja: Michał Strzałkowski.
Czytaj także:
Prezydent Francji składa dwudniową wizytę w Indiach. Emmanuela Macrona powitała w położonym nad Jaipurem kompleksie pałacowo-militarnym Fort Amber parada odświętnie przystrojonych słoni i tradycyjnych tancerzy.
Macron, któremu towarzyszą ministrowie i szefowie wielkich francuskich przedsiębiorstw, przyjechał do Indii na Święto Konstytucji. "Podróż ta pozwoli na skonsolidowanie i pogłębienie francusko-indyjskich stosunków dyplomatycznych i gospodarczych" - poinformował Pałac Elizejski.
Relacja: Magdalena Skajewska.
Rośnie zagrożenie odrą, najbardziej zakaźną z chorób. Ubiegłoroczny, niemal 45-krotny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa jako "alarmujący".
Jak podał dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę, w roku 2023 zakażeniu uległo ok. 42 200 osób, podczas gdy w całym roku 2022 było ich 941. Najwięcej przypadków odry odnotowano w Kazachstanie - 13 667, Rosji - 10 710, Kirgistanie - 5 452 oraz Turcji - 4 584. W Europie Zachodniej rekord należał do Wielkiej Brytanii - 183 przypadki.
Zdaniem specjalistów z WHO wzrost ten wynika z mniejszej niż zwykle liczby dzieci zaszczepionych podczas pandemii COVID-19.
Gość: dr hab. Ernest Kuchar, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Data emisji: 26.01.2024
Godzina emisji: 17.30
Jedynka/IAR/PAP/kk/kor-wm