"Jedyne takie miejsce": jak wyglądają przygotowania do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Data publikacji: 27.01.2024 12:03
Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 14:24
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32., Autor - Cezary Piwowarski/Polskie Radio
"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych" - to cel tegorocznego, 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W związku z wydarzeniem zawiązało się 1685 sztabów (o 32 więcej niż przed rokiem), zarejestrowało się ok. 120 tys. wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. 
  • W niedzielę już 32. raz zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych" - to hasło tegorocznego, 32. finału. 
  • Dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Scena, miasteczko i główne studio Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powstały na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. - Na scenie wystąpią zarówno zespoły z krainy łagodności, jak np. Kwiat Jabłoni, jak i te, reprezentujące mocniejsze granie. Będzie można posłuchać m.in. grupy LemON czy ENEJ - zapowiedziała rzeczniczka prasowa WOŚP Aleksandra Rutkowska.

Rozmówczyni dziennikarza radiowej Jedynki Patryka Bedlińskiego dodała, że do studia Orkiestry może wejść każdy, wystarczy poczekać w kolejce. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć finałową atmosferę - zachęciła. Wskazała, że także w samym miasteczku czeka na odwiedzających wiele atrakcji.

Płuca po pandemii koronawirusa

Pieniądze zebrane podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.

Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowych, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.

W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" dziennikarz radiowej Jedynki Damian Grosicki odwiedził oddział pulmonologii w jednym z łódzkich szpitali. Dr n. med. Joanna Miłkowska-Dymanowska podkreśliła, że rehabilitacja jest chyba jedynym udowodnionym skutecznym sposobem leczenia chorych z zespołem post-COVID.

W Łodzi obecnie funkcjonuje tylko jeden oddział rehabilitacji pulmonologicznej. Dwadzieścia kilka łóżek na cały region. Średni czas oczekiwania, zarejestrowany w NFZ, to około dwóch lat.

Jak zauważył Tomasz Karauda - specjalista chorób wewnętrznych, lekarz oddziału chorób płuc - sprzęt, który planuje zakupić Fundacja WOŚP, nie będzie przeznaczony tylko dla osób, które przechorowały koronawirusa, ale dla wszystkich tych, którzy cierpią na choroby pulmonologiczne. 

To zrewolucjonizowało kardiochirurgię dziecięcą

Prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy, przypomniał w Programie 1, jak wyglądały finały WOŚP w przeszłości.

- W pierwszym roku zbieraliśmy na zakup jednego płucoserca dla Centrum Zdrowia Dziecka. Zebraliśmy kwotę równą 1,5 mln dolarów. Udało się kupić sprzęt dla całej polskiej kardiochirurgii dziecięcej. To zrewolucjonizowało kardiochirurgię dziecięcą - powiedział. Opowiedział też, jak wybiera się cel zbiórki.

W audycji można było posłuchać również historii 16-letniej Małgosi i jej mamy, psycholog Beaty Rajby. Nastolatka przyszła na świat jako wcześniak, ważyła kilogram. Życie uratowali jej lekarze i sprzęt Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W audycji "Jedyne takie miejsce" przyglądaliśmy się przygotowaniom do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w wielu miastach Polski.

WOŚP w Łodzi

Wielka szarża, czyli parada jeźdźców i powozów konnych ul. Piotrkowską, specjalne linie z zabytkowymi tramwajami i autobusami, usypywanie ogromnego serca ze "złotych" monet - to kilka z wielu atrakcji przygotowanych w Łodzi w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Łodzi podczas 32. Finału będzie kwestować ponad 1,3 tys. wolontariuszy z puszkami. W licytacjach będzie można zdobyć m.in. koszykarskie buty Marcina Gortata, koszulkę siatkarskiej reprezentacji Polski, muppeta Jurka Owsiaka czy dożywotni bilet wstępu do łódzkiego Orientarium. 

WOŚP w Legnicy

Jak co roku z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra Muzeum Miedzi w Legnicy. W niedzielę będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawy w Akademii Rycerskiej i w gmachu głównym. Na aukcje muzeum wystawiło m.in. udział w poszukiwaniach archeologicznych na polach bitwy pod Legnicą. 

WOŚP we Wrocławiu

Koncerty 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu odbędą się na scenach na Rynku i w Starym Klasztorze. Wystąpią m.in. Robert Cichy, Dr Misio i Nocny Kochanek. Zaplanowano też wydarzenie Gitarowe Rekordy Wszechczasów, które nawiązuje do odbywającego się co roku 1 maja we Wrocławiu bicia gitarowego rekordu świata.

W tegorocznym finale weźmie udział wiele instytucji - od służb mundurowych po instytucje kultury, organizacje pozarządowe i szpitale.

WOŚP w Lublinie

W Lublinie Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w Galerii Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy. W holu głównym zaplanowano koncerty i występy taneczne. Na zewnątrz będą się odbywały pokazy sprzętu służb ratunkowych i mundurowych. Na najmłodszych czekać będą animacje, a także... alpaki.

W pięciu utworzonych w Lublinie sztabach WOŚP zarejestrowało się ok. 600 wolontariuszy. Wśród aukcji wystawionych przez lubelskie sztaby jest m.in. kolacja z trenerem Motoru Lublin Goncalo Feio, pojedynek na torze kartingowym z żużlowcem Dominikiem Kuberą, lekcja golfa z Marcinem Wójcikiem z kabaretu Ani Mru-Mru.

WOŚP w Krakowie

Jednym z najbardziej promowanych wydarzeń krakowskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Bieg Wielkich Serc, współorganizowany przez Hufiec ZHP Kraków Podgórze. Krakowski program wypełniają koncerty, pokazy filmowe, zabawy dla dzieci. Atrakcje przygotowało wiele instytucji.

W wielu przestrzeniach publicznych i na różne sposoby wolontariusze będą zachęcać do wsparcia WOŚP. A wśród osób, które będą zbierać datki do puszki, będą m.in. Anna Dymna, Robert Makłowicz, Mateusz Janicki, Tomasz Schimscheiner.

WOŚP w Poznaniu

W Poznaniu 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Aukcje, wydarzenia sportowe, warsztaty, pokazy i koncerty zaplanowano w Holu Wschodnim, Iglicy, na placu Powszechnej Wystawy Krajowej i w Poznań Congress Center.

Magnesem przyciągającym na finał w stolicy Wielkopolski od lat są członkowie Legionu 501st - fani Gwiezdnych Wojen. Pieniądze na WOŚP zbierać będzie ok. 50 szturmowców, rebeliantów i innych postaci znanych z sagi George'a Lucasa.

Nie zabraknie również wyjątkowego Światełka do Nieba, czyli Tytki z Glancem. Uczestnicy otrzymają papierowe torebki z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które po zapadnięciu zmroku podświetlą. Na zakończenie imprezy na głównej scenie wystąpi Izabela Trojanowska.

POSŁUCHAJ

43:06

"Jedyne takie miejsce": przygotowania do 32. finału WOŚP - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

POSŁUCHAJ

40:46

"Jedyne takie miejsce": przygotowania do 32. finału WOŚP - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

  

POSŁUCHAJ

39:23

"Jedyne takie miejsce": przygotowania do 32. finału WOŚP - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

 


--- 

W trakcie audycji można było posłuchać także relacji Macieja Waleckiego z Zieleńca. Radiowa Jedynka jest w tym miejscu od piątku.

Celem akcji "Z głową w górach" jest propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc.


Zapraszamy do Zieleńca na akcję "Z głową w górach" 

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Data emisji: 27.01.2024 r. 

Godziny emisji: 9.00-12.00

Jedynka/IAR/PAP/kk/pg

kor-mp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.