Moda na styl vintage. W jaki sposób rozpoznać cenne starocie?

Data publikacji: 31.01.2024 12:42
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 12:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Moda na styl vintage. Jak rozpoznać wartościowe starocie?
Moda na styl vintage. Jak rozpoznać wartościowe starocie?, Autor - Engin Sezer/Shutterstock
W Polsce zaobserwować możemy powrót mody na styl vintage. Szkło, porcelana, zegary, a nawet przedmioty codziennego użytku sprzed lat mogą kryć w sobie niejedną tajemnicę. Wiele z nich przedstawia również wartość materialną. 
  • Polacy coraz chętniej sięgają po przedmioty o długiej, kilkudziesięcioletniej historii. To nie tylko szansa by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, ale również inwestycja.
  • By nie przegapić cennych przedmiotów, powinniśmy kierować się intuicją podczas porządków. Przed wyrzuceniem czegoś do kosza warto skonsultować się z ekspertem lub zajrzeć do fachowych publikacji.
  • Porcelana, zegary, meble, zabawki to tylko niektóre z przedmiotów, które mogą okazać się niezwykle cennymi zdobyczami. 

Czym jest styl vintage?

Styl vintage to inspiracja estetyką, sposobem dekoracji i designem z przeszłości, w głównej mierze z lat 20., 30., 40., 50. i 60. XX wieku. Cenne mogą być nie tylko meble, kryształy, szkło, zegary czy porcelana, ale również zabawki, pomoce szkolne oraz przedmioty codziennego użytku. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co mamy w swojej szafie. - Ludzie bardzo często wyrzucają te rzeczy, nie mając świadomości, że coś starego może mieć jakąkolwiek wartość - zauważa Marek Rygiel, współwłaściciel jednego z warszawskich sklepów z antykami. 


POSŁUCHAJ

05:10

Moda na styl vintage. W jaki sposób rozpoznać cenne starocie? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Moda na przedmioty z PRL-u

Jacek Pilachowski z Muzeum Życia w PRL podaje przykład plastikowych kotków produkowanych w Czechach. Dziś na aukcjach internetowych osiągają one ceny rzędu nawet 600 złotych. - Szklana, kolorowa ryba, którą w wielu domach można było spotkać na telewizorach, dziś potrafi kosztować od 200 do 400 złotych - dodaje. 

Wartość takich przedmiotów określa popyt i zainteresowanie ze strony innych kolekcjonerów. Niezmiennie gratką - z uwagi na ich kruchość - pozostają porcelana i szkło. Filiżankę, talerzyki lub wazon łatwo obtłuc, wobec czego egzemplarze kompletne i dobrze zachowane, potrafią szybko zyskiwać na wartości.

Fb/Muzeum Życia w PRL

Jak rozpoznać cenne starocie?

Eksperci radzą, by szukając cennych staroci, zdać się na własną intuicję. - Jeżeli coś nam się podoba, jest intrygujące, okazałe, utrzymane w interesujących kolorach, to warto się tym zainteresować - przekonują. W przypadku wątpliwości można poprosić o konsultację. Powstaje też coraz więcej publikacji na ten temat. - Wielu autorów pisze ciekawe książki na temat mebli, tkanin, ceramiki. Warto w ten sposób identyfikować rzeczy, które są u nas w domu - podsumowuje rozmówca Klaudii Wasiek. 

Audycja: Sygnały dnia

Materiał: Klaudia Wasiek

Data emisji: 31.01.2024

Godzina emisji: 8.42

DS/AW/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.