Pieczarka jest przykładem produktu łączącego kulinarne tradycje z nowoczesną kuchnią. Ludzkość przez setki tysięcy lat funkcjonowała głównie w kulturze zbieracko-łowieckiej, a później zajęła się uprawą tych gatunków, które sprawdziły się jako cenne pożywienie.
Prekursorami w uprawie wielu gatunków grzybów byli Chińczycy, ale to Francuzi jako pierwsi - w XVI wieku - zajęli się masową uprawą pieczarek. Pieczarka była wówczas droga i trudno dostępna, a dania z jej dodatkiem uchodziły za wykwintne, pojawiały się jedynie na stołach najzamożniejszych.
Polska - pieczarkowa potęga
- My przemysł pieczarkarski przejęliśmy kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu od Holendrów. Bardzo mocno rozwinęliśmy branżę, technologię uprawy pieczarek. Dzięki temu jesteśmy w stanie konkurować na rynkach europejskich, zarówno pod względem jakości, jak i wydajności naszych pieczarkarni - powiedział Krystian Sopiński, prezes firmy zajmującej się uprawą pieczarek.
Wartość polskiej branży pieczarkarskiej szacowana jest na ponad 2 mld zł. Eksport w ciągu ostatnich 15 lat wzrósł ponad dwukrotnie. Połowa z 240 tys. ton grzybów sprzedawanych za granicę jedzie do Niemiec (25 proc.) i Wielkiej Brytanii (25 proc.), 14 proc. do Francji.
Polskie pieczarki są uważane za jedne z najlepszych, gdyż nadal są zbierane ręcznie. Te zbierane maszynowo nadają się bowiem tylko do obróbki przemysłowej, a koneserzy cenią sobie nieuszkodzone, jędrne i aromatyczne białe główki.
Czytaj także:
Proces produkcji w zamkniętych halach z pełną kontrolą klimatu powoduje, że uprawa pieczarek nie wymaga ogromnych areałów. Średnie plony mierzone w kilogramach z metra kwadratowego to ok. 30 kg. Osiem razy w roku.
Sopiński zauważył, że pieczarki każdy może hodować w domu. Przypomniał, że tak właśnie robiono dawniej. - Pieczarki były uprawiane w piwnicach, w miejscach z wysoką wilgotnością i temperaturą w granicach 16-18 stopni Celsjusza - wyjaśnił.
Pieczarka - skarb kuchni
Pieczarka to bardzo smaczny produkt, o dużych wartościach odżywczych. Przydaje się w całej masie najróżniejszy dań. Szefowie kuchni bardzo chętnie po nią sięgają m.in. z uwagi na jej unikalny smak umami.
Jarosław Uściński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni zauważył, że jest wiele odmian pieczarek, różnią się one także wielkością. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią do dania, które chcemy zrobić. Podkreślił, że smak pieczarek zabija długa obróbka, im dłużej je smażymy, tym gorzej. - Pieczarka na patelni powinna być chwilę - zaznaczył.
Zachęcił do spróbowania surowych pieczarek. - Kromka dobrego chleba, niemało dobrego masełka, plasterki pieczarki - najcieńsze, jak potrafimy - oprószonej solą. Dajmy tej soli wyciągnąć ciut wody z pieczarki. Taka surowa pieczarka da zupełnie inny smak niż taka smażona - powiedział.
Czytaj także:
Jakiś czas temu ruszyła unijna kampania "Europejskie pieczarki, ukryty skarb". Na stronie internetowej www.europeanmushrooms.eu oraz na profilach kampanii na Instagramie i Facebooku można znaleźć wiele ciekawych przepisów z pieczarką w roli głównej. W Polsce ambasadorami projektu są Monika Mrozowska i Grzegorz Łapanowski.
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadził: Daniel Wydrych
Autorka materiału: Klaudia Wasiak
Data emisji: 1.02.2024
Godzina emisji: 8.40
Jedynka/PAP/kk/wmkor