Adam Mickiewicz wiecznie żywy
W spektaklu "Wypiór" wybrzmiewa muzyka Mariusza Obijalskiego w wykonaniu aktorów i zespołu muzycznego. Książkowy, a teraz również sceniczny "Wypiór" żyje sobie przy placu Zbawiciela w Warszawie, a jego współlokatorami niechcący i nieświadomie zostaje para 30-latków - Marta i Łukasz.
Autorem scenariusza na podstawie powieści "Wypiór" i reżyserem spektaklu jest zastępca dyrektorki ds. artystycznych Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Jacek Jabrzyk, który podkreśla, że nieprzypadkowo Teatr Syrena sąsiaduje z placem Zbawiciela. - To jest jeden z licznych powodów, dla których wzięliśmy na warsztat ten właśnie tekst. Warszawa jest jednym z bohaterów - mówi.
- Tego Mickiewicza właściwie tutaj nie ma, to jest tylko taki pretekst do opowiedzenia takiej historii, jaką tutaj opowiadamy - przyznaje Przemysław Glapiński, który odtwarza rolę "Wypióra". - Forma i treść rzeczywiście są szalenie zróżnicowane. To zderzenie jest początkowo szokujące, potem bardzo dowcipne i bardzo odświeżające - zaznacza.
Taniec i śpiew
W sztuce każda postać śpiewa i tańczy w swoim stylu. - To jest bardzo duże wyzwanie, a ja uwielbiam wyzwania. Czuję się jak syrena w wodzie - mówi Agnieszka Rose. - Mamy arię operową, którą wykonuję jako Zofia Szymanowska, a nawet sztampowe rytmy. To są niby odrębne dźwięki i piosenki, ale tak naprawdę to wszystko pięknie opowiada całą historię - dodaje.
- Mam do zaśpiewania dwie piosenki. Jedna to jest typowy song musicalowy, a druga, z racji historii tego, jak Mickiewicz się tym wampirem stał, i miejsca, w którym to się stało, czyli Stambułu, jest orientalna - wyjaśnia Przemysław Glapiński.
Za kierownictwo muzyczne w spektaklu odpowiedzialny jest Tomasz Filipczak. Choreografię opracował Szymon Dobosik. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Maria Karczmarska. Za reżyserię światła odpowiada Artur Wytrykus. Wideo zrealizował Jan Domicz.
W spektaklu występują: Przemysław Glapiński (Wypiór, czyli Adam Mickiewicz), Natalia Kujawa (Marta), Marek Grabiniok (Łukasz), Agnieszka Rose (Syrenka, Pielęgniarka, Zofia Szymanowska, prof. Klicka, Matka i inne postacie) oraz Jacek Pluta (Detektyw, Stróż, Dyrektor muzeum, Kot Eks i inne postacie).
Premiera "Wypióra" odbyła się 3 lutego o godz. 19 na scenie Bistro Syrena w Warszawie. Kolejne przedstawienia: 8-11 lutego. Spektakl adresowany jest do widzów od 13. roku życia.
Ponadto w audycji:
- Recenzja opery "Medea" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Materiał: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 4.02.2024 r.
Godzina emisji: 23.09
IAR/ans/kormp
Spektakl "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena. "Forma i treść są szalenie zróżnicowane" - Jedynka - polskieradio.pl