Czym jest "Krótka historia polskiego kina"?
"Krótka historia polskiego kina" to inicjatywa Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Projekt ten pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. - Te filmy w ostatnich latach zostały odrestaurowane cyfrowo. Oglądanie ich teraz w kinie ma zupełnie inny wymiar, dlatego że są w nieskazitelnych kopiach - podkreśla kurator przeglądu Tomasz Kolankiewicz.
Twórcy osobni. Od Konwickiego po Henryka Klubę
Po sukcesie pierwszej edycji przeglądu na duże ekrany trafi część druga, zatytułowana "Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni". - Mamy tutaj dziesiątkę twórców. Dla mnie zawsze ten wybór jest trudny, ponieważ takich twórczyń i twórców jest więcej niż dziesięcioro. Nie chciałem natomiast powielać nazwisk, które były w pierwszym sezonie - tłumaczy w rozmowie z Martyną Podolską.
Koncepcja "twórców osobnych" wyróżnia artystów dysponujących własnym, niepowtarzalnym stylem. - Ich filmy można rozpoznać po jednym ujęciu, po jednej sekwencji. (...) W tym roku skoncentrowałem się właśnie na tych osobach, które miały silny sznyt artystyczny. Jest Piotr Szulkin, Tadeusz Konwicki, ale postawiłem też na kilka mniej znanych nazwisk, jak Henryk Kluba z filmem "Słońce wschodzi raz na dzień" - zdradza gość audycji.
---
Lista filmów wyświetlanych w ramach cyklu "Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni":
Wybór zaledwie jednego tytułu z bogatego dorobku danego reżysera nie był sprawą prostą. - Osoba programująca taki przegląd nie tylko musi wybierać swoje ulubione filmy, ale też zbudować pewnego rodzaju narrację. W przypadku Witolda Leszczyńskiego powinienem dać "Żywot Mateusza", chyba najlepszy jego film. Myślałem o "Siekierezadzie", która dostawała nagrody. W końcu postawiłem na "Konopielkę", która najbardziej pasowała mi czasowo. Miałem niedobór filmów z lat 80. XX wieku - podsumowuje Tomasz Kolankiewicz.
Poza tym w audycji:
- w "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy premiery tego tygodnia, czyli filmy: "Obsesja", "Argylle. Tajny szpieg", "Cudowny chłopak. Biały ptak" i "Dziewczyna influencera",
- o serialu "Zatoka szpiegów" prezentowanym w telewizyjnej Jedynce, o nowej produkcji serialowej "Czarne stokrotki" i kontynuacji "Szadzi" rozmawialiśmy z aktorką wcielającą się w nich w główne role kobiece - Karoliną Kominek,
- nowinki filmowe, m.in. Chris Rock wyreżyseruje remake "Na rauszu", Olivia Colman obchodzi 50. urodziny.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Martyna Podolska
Goście: Tomasz Kolankiewicz (kurator przeglądu "Krótka historia polskiego kina"), Karolina Kminek (aktorka)
Data emisji: 1.02.2024
Godzina emisji: 23.09
mg/kormp
"Krótka historia polskiego kina" powraca do sal studyjnych. Jakie filmy wybrano tym razem? - Jedynka - polskieradio.pl