Zabezpieczenie przed powodzią. Jak wyglądają przygotowania służb?

Data publikacji: 09.02.2024 17:30
Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 17:31
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wysoka woda niesie niebezpieczeństwo dla życia i niszczy mienie.
Wysoka woda niesie niebezpieczeństwo dla życia i niszczy mienie., Autor - PAP/Piotr Piotrowski
Tegoroczna zima przyniosła mrozy i śnieg, ale także temperatury powyżej zera i deszcz. W ostatnich dniach przekazujemy informacje o zagrożeniu powodziami. Wysoka woda niesie niebezpieczeństwo dla życia i niszczy mienie. Jak zabezpieczyć się przed powodzią? 
  • Dodatnia temperatura, zwłaszcza na południu kraju, doprowadziła do fali roztopów i podtopień.
  • Służby odpowiedzialne za ochronę przeciwpowodziową zasadniczo są przygotowane cały rok do ewentualnych podtopień lub powodzi.
  • Najczęściej pierwszą fazą działań strażaków jest zabezpieczenie budynków mieszkalnych, dróg, wypompowanie wody z zalanych ulic

Roztopy i podtopienia. Jak wygląda sytuacja? 

W ostatnim czasie mierzymy się z anomaliami pogodowymi. Dodatnia temperatura, zwłaszcza na południu kraju, doprowadziła do fali roztopów i podtopień. - Aktualnie aż 70 proc. stacji wodowskazowych jest w strefie wody wysokiej, więc cały czas mamy podwyższone stany i przepływy w rzekach. Jeżeli chodzi o przekroczenia stanów ostrzegawczych, alarmowych, to utrzymują się one na podobnym poziomie od kilku dni - informuje na antenie Programu 1 Polskiego Radia Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego. - W najbliższym czasie ta sytuacja będzie się nieco stabilizować, ponieważ układ wysokiego ciśnienia przywędruje nad Polskę. Chociaż opady będą występowały, to nie spowodują, że sytuacja będzie się pogarszać - mówi. 

Najniebezpieczniejsza sytuacja jest niewątpliwie w Polsce południowo-wschodniej. - Tam cały czas jest spływ wód opadowych i roztopowych. Również niebezpieczna sytuacja jest w południowych województwach, ponieważ spływa woda, która roztapia się z gór, a w niektórych miejscach mamy nawet 150 cm śniegu - wyjaśnia ekspert. 

Kiedy powinniśmy się przygotowywać do podtopień? 

- Służby odpowiedzialne za ochronę przeciwpowodziową zasadniczo są przygotowane cały rok do ewentualnych podtopień lub powodzi. Tutaj przede wszystkim istotne jest monitorowanie prognoz wezbrań i tego, co może się wydarzyć - podkreśla Rafał Wolanowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. - Jeżeli chodzi o przygotowanie mieszkańców, to na pewno śledzenie komunikatów i informacji, które są przygotowane przez służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe - dodaje. 

Żeby odpowiednio się przygotować do powodzi, wcześniej niezbędne jest wykonanie wielu prac, m.in. pogłębianie koryta rzeki. - Wynikają one z przeprowadzonych wizji lokalnych oraz też oceny. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć te miejsca, które w sposób naturalny gromadzą materiał niesiony przez rzeki, czyli zakręty rzeki i miejsca, gdzie ona płynie w sposób wartki - tłumaczy gość Jedynki. - Ważnym elementem jest również pogłębianie mniejszych cieków, takich jak rowy melioracyjne, które często wskutek niedrożności są przyczyną zalanych gospodarstw domowych - dodaje. 

Przygotowanie straży pożarnej 

Starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej opowiada w "Bezpiecznej Jedynce", kiedy strażacy wkraczają do akcji, jak się do takich sytuacji przygotowują i jak są wyposażeni. - Najczęściej pierwszą fazą działań jest zabezpieczenie budynków mieszkalnych, dróg, wypompowanie wody z zalanych ulic, pól, piwnic. Jeżeli już woda jest bardzo duża i np. przerwała wał przeciwpowodziowy, czy po prostu się przelała, to wtedy jest ewakuacja mieszkańców - zaznacza. 

Informacje przekazywane przez RCB 

Piotr Błaszczyk, rzecznik prasowy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wyjaśnia, jakie są obowiązki tej instytucji i jakie ważne informacje przekazuje nam przez SMS-y i stronę internetową. - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, we współpracy między innymi z IMGW, całodobowo monitoruje sytuację hydrologiczną w Polsce. Na naszej stronie internetowej w ramach raportu dobowego codziennie aktualizujemy informację dotyczącą stanów ostrzegawczych i alarmowych. Wzrost poziomu wód bardzo często związany jest z intensywnymi opadami deszczu. W tym zakresie wielokrotnie w ramach alertu RCB ostrzegaliśmy przed ewentualnymi podtopieniami - wyjaśnia Piotr Błaszczyk

POSŁUCHAJ

12:38

Zabezpieczenie przed powodzią. Jak wyglądają przygotowania służb? (Bezpieczna Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn

Goście: Grzegorz Walijewski (rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego), Rafał Wolanowski (dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu), starszy brygadier Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Piotr Błaszczyk (rzecznik prasowy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa)

Data emisji: 9.02.2024 r.

Godzina emisji: 17.15

ans/wmkor

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.