Otyłość u dzieci i młodzieży - jak z nią walczyć? Ekspertka podpowiada

Data publikacji: 13.02.2024 15:05
Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 07:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z nadmierną masą ciała.
Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z nadmierną masą ciała., Autor - Shutterstock/Pixel-Shot
Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z nadmierną masą ciała. Prawo ogranicza sprzedaż słodkich i słonych przekąsek w szkole, wymusiło podniesienie ceny słodkich napojów… a może trzeba wprowadzić obowiązkową godzinę ruchu? Co jeszcze można zrobić, by ograniczyć wzrost otyłości wśród dzieci? 
  • Coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z nadmierną masą ciała. 
  • Otyłość staje się największym wzywaniem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym.
  • W 2035 r. co czwarta osoba na świecie będzie zmagać się z otyłością - ostrzega Światowa Federacja Otyłości.

Specjalne strategie przeciw otyłości 

Jak podkreśla Marta Pawłowska, współautorka mającego się niedługo ukazać raportu na temat otyłości wśród dzieci, w wielu krajach, m.in. we Francji, automaty z niezdrowymi przekąskami w szkołach są zakazane. Ponadto wprowadzane są specjalne strategie przeciw otyłości. - We Francji dziecko, które kończy szkołę podstawową, nie dostanie dyplomu, jeśli nie umie samodzielnie jeździć na rowerze albo pływać - mówi. - Od 2014 roku jest specjalna strategia przeciw otyłości i ona działa bardzo dobrze, np. jest tak zwana zdrowa środa, gdzie jednoczą się siły danego miejsca, danej społeczności, danej gminy, związane ze sportem, czyli do szkoły na cały dzień przychodzą trenerzy klubu fitness, przychodzą sportowcy i wtedy jest zwiększona ilość zajęć sportowych - dodaje. 

Otyłość i nadwaga wśród dzieci w Europie Otyłość i nadwaga wśród dzieci w Europie

Otyłość u dzieci. Ważna jest aktywizacja 

W szkołach prowadzone są lekcje na temat zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywania. Uczniowie są zachęcani do zwiększenia aktywności fizycznej. Gość Jedynki zwraca uwagę, że edukacja w tym zakresie jest ogromna, ale trzeba również aktywizować dzieci i młodzież do działań. - Francuzi, a także Duńczycy, także Włosi, powiedzieli: trzeba aktywizować w kierunku żywienia i aktywizować w kierunku sportu i ruchu - zaznacza. - Co drugie polskie dziecko w wieku ośmiu lat jest dowożone samochodem do szkoły - stwierdza. 

Co jest największym zagrożeniem? 

Rozmówczyni Romana Czejarka zaznacza, że powinniśmy większą wagę przykładać m.in. do opakowań produktów żywnościowych. - Powinno się zmienić opakowania produktów, niech one nie będą takie pokazujące, czym to rzekomo są te produkty, tylko niech one faktycznie uczą. My nie uczymy ludzi czytać tego, co jest na opakowaniu - mówi. - Nie uczymy myślenia. Produkty niezdrowe powinny być specjalnie oznaczone, np. wielką, czerwoną tasiemką. Takie coś od razu rzuca się w oczy, jest logiczne i czytelne - dodaje. 

POSŁUCHAJ

09:49

Otyłość u dzieci i młodzieży. Jak jej zapobiegać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj więcej: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Marta Pawłowska (współautorka mającego się niedługo ukazać raportu na temat otyłości wśród dzieci)

Data emisji: 13.02.2024 r.

Godzina emisji: 11.14

ans/wmkor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.