Tajemnice dojrzewania nastolatków. Jak zauważyć, że dzieje się coś złego?

Data publikacji: 28.03.2025 16:35
Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 10:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nasze dzieci często żyją w dwóch światach. Poza domem nie zawsze bywają idealne.
Nasze dzieci często żyją w dwóch światach. Poza domem nie zawsze bywają idealne., Autor - Motortion Films/shutterstock
- Bez względu na to, jakie mamy przekonania, powinniśmy zawsze założyć, że nasze dzieci nie są idealne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dagmara Kokoszka-Lassota, psycholog i specjalistka ds. mediów społecznościowych. Jak rozpoznać niepokojące sygnały w zachowaniu nastolatków?

Świat nastolatków niezrozumiały dla dorosłych?

Dagmara Kokoszka-Lassota, od lat pracująca z dziećmi i młodzieżą, nie ma wątpliwości: - Świat nastolatków często dla dorosłych jest w ogóle niezrozumiały. Dopóki do niego nie wejdziemy, to nie jesteśmy w stanie w 100 proc. zrozumieć, z czym te dzieci mierzą się każdego dnia.

- Jako dorośli założyliśmy, że nasze dzieci wychowują się tak samo jak my. Trochę nie zauważyliśmy tej zmiany pokoleń i tego, że ten świat wygląda zupełnie inaczej, a młodzież wychowuje się teraz w dobie internetu - dodaje.

POSŁUCHAJ

11:13

Tajemnice dojrzewania nastolatków. Jak zauważyć, że dzieje się coś złego? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Obrazki u młodzieży to nie tylko emocje

Młodzi ludzie, którzy dojrzewają, często muszą radzić sobie z hejtem i nienawiścią. Dorośli przeważnie nie zwracali uwagi na ten problem. Dyskusję wywołał dopiero brytyjski serial "Dojrzewanie", który opowiada o trzynastolatku oskarżonym o morderstwo koleżanki z klasy.

- Dziewczyna, która została zamordowana, wcześniej komentowała zdjęcia chłopakowi, który to zrobił. Robiła to z emotkami (…). Z perspektywy dorosłego wydaje się, że to są ładne emotki i serduszka, a w rzeczywistości to oznacza coś zupełnie innego. Dlatego to jest ważne, żeby spróbować trochę zrozumieć świat nastolatków i dzieci. Nam może wydawać się, że to są miłe rzeczy, a one często kryją dręczenie czy inne złe sytuacje, z którymi dzieci nie będą w stanie poradzić sobie same - mówi Dagmara Kokoszka-Lassota.

Ekspertka wyjaśnia, że "obrazki teraz wyrażają dużo więcej, niż nam się wydaje". Kiedyś te emotki wyrażały jedynie emocje. - W obecnych czasach niosą też za sobą cały komunikat. To ważna rzecz, którą dorośli pominęli, bo to wydarzyło się po drodze w przeciągu ostatnich lat, a my dalej żyjemy przekonaniem, że to nadal wyraża tylko emocje: jestem zadowolony, szczęśliwy, smutny. Tak nie jest, bo to przerodziło się w pismo obrazkowe, gdzie te obrazki są w stanie przekazać skomplikowane i długie komunikaty - tłumaczy.

Jak rodzice mogą rozpoznać, że dzieje się coś złego?

Dagmara Kokoszka-Lassota podpowiada rodzicom, że "bez względu na to, jakie mamy przekonania, powinniśmy zawsze założyć, że nasze dzieci nie są idealne i mogły zrobić różne rzeczy". Może zdarzyć się, że dzieci poza domem nie będą postępowały zgodnie z zasadami, które przekazują im ojciec i matka.

- To podstawowy problem, z którym spotykam się w gabinecie: rodzice z góry zakładają: "To na pewno nie moje dziecko". Nie mówię, żeby od razu popadać w drugą skrajność. Chodzi o to, by podejść do problemu z otwartym umysłem i założyć, że "nasze dziecko może popełniać błędy". To nie oznacza, że nasze wychowanie poszło na marne ani że dziecko jest skreślone. Ono po prostu jest człowiekiem – twierdzi Dagmara Kokoszka-Lassota.

Dlatego warto interesować się życiem naszego syna lub córki: gdzie przebywa i z kim się spotyka. Ekspertka poleca również rozmowy z wychowawcą, jak i z samym dzieckiem. - W dzisiejszych czasach dzieci przede wszystkim potrzebują być wysłuchane. Jak da się im przestrzeń do mówienia, to one otworzą się i będą rozmawiać - mówi Dagmara Kokoszka-Lassota.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Dagmara Kokoszka-Lassota (psycholog i specjalistka ds. mediów społecznościowych)

Data emisji: 28.03.2025 

Godzina emisji: 9.35

DS/kor

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.