Artoteka w czeskiej Pradze oferuje wypożyczanie dzieł sztuki. Jak działa ta usługa?

Data publikacji: 13.02.2024 15:34
Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 16:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Paul Gauguin to jeden z artystów, którego reprodukcje można wypożyczać w Pradze
Paul Gauguin to jeden z artystów, którego reprodukcje można wypożyczać w Pradze, Autor - EPA/Justin Lane Dostawca: PAP/EPA
Artoteka to miejsce, w którym miłośnicy sztuki mogą wypożyczyć reprodukcje, a w niektórych przypadkach nawet oryginały obrazów Gauguina, Modiglianiego, Warhola i licznych czeskich artystów. Początki usługi sięgają lat 80. XX wieku. 
  • Artoteka to usługa, która w Czechach ma długą historię. Działa od lat 80., gdy budowano osiedle Opatov.
  • Aktualnie oryginały i reprodukcje obrazów wypożycza filia Biblioteki Miejskiej w Pradze.

Kiedy powstała pierwsza artoteka?

Artoteki zaczęły powstawać w Pradze w latach 80. XX wieku. Usługę polegającą na wypożyczaniu obrazów czescy bibliotekarze podpatrzyli podobno w NRD. - Zdecydowali o budowie artoteki, żeby ludzie wprowadzający się na nowo powstałe blokowisko mogli ozdobić swoje mieszkania - zwraca uwagę Karolina Chasáková z Biblioteki Miejskiej w Pradze. Od roku 1983 biblioteczne zbiory obrazów rozrosły się do ponad 3 tys. oryginałów i ok. 4,5 tys. wysokiej jakości reprodukcji.


POSŁUCHAJ

04:32

Artoteki w Pradze oferują wypożyczanie dzieł sztuki. Jak to się zaczęło? (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Jakie dzieła oferuje artoteka?

Wśród reprodukcji znajdują się dzieła Paula Gauguina czy Andy'ego Warhola. Oryginały to głównie prace czeskich i słowackich artystów z XX wieku oraz współczesne malarstwo. Znajdziemy tam takie nazwiska jak Max Švabinski, Adriena Šimotova i Alena Kučerova. - Ta kolekcja jest cały czas uzupełniana, bo biblioteka na przykład zakupuje prace studentów szkół artystycznych - zdradza korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba.

Jak skorzystać z zasobów artoteki?

Aby skorzystać z usługi, potrzebna jest pomoc pracownika biblioteki, nie można zrobić tego samemu w automacie. Reprodukcje wypożyczy każdy, kto posiada kartę praskiej biblioteki miejskiej, więcej warunków trzeba jednak spełnić, sięgając po oryginały. - Trzeba mieć ukończone 15 lat, konto w bibliotece należy mieć co najmniej od roku - wylicza rozmówca Karoliny Rożej. Wypożyczenie jest bezpłatne, a 25 koron (czyli około 4 zł) płaci się jedynie za rezerwację konkretnego obrazu. - Taki obraz można wypożyczyć na pół roku, a jeśli się spodoba, to później można przedłużyć wypożyczenie o kolejnych sześć miesięcy - podsumowuje Wojciech Stobba. 

Audycja: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Wojciech Stobba

Data emisji: 7.02.2024

Godzina emisji: 16.19

mg/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.