"Jeden taki dzień w roku". Walentynkowa akcja krwiodawstwa w Polskim Radiu

Data publikacji: 14.02.2024 11:00
Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 11:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przed siedzibą Polskiego Radia w Warszawie trwa Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa. Na chętnych czeka specjalny ambulans
Przed siedzibą Polskiego Radia w Warszawie trwa Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa. Na chętnych czeka specjalny ambulans, Autor - HH
Już po raz drugi Polskie Radio angażuje się w Walentynkową Akcję Krwiodawstwa i zachęca wszystkich chętnych do oddawania krwi. Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca". W godz. 10.00-15.00 na terenie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie stoi ambulans, w którym można oddać krew.
  • Polskie Radio angażuje się w Walentynkową Akcję Krwiodawstwa. W godz. 10.00-15.00 przy al. Niepodległości 77/85 można oddać krew.
  • Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.
  • Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów.
  • Przed pobraniem przeprowadzane jest badanie lekarskie.

- Może akurat komuś zrobimy radość, że ktoś będzie mógł w ten dzień oddać krew. To jest taki jeden dzień w roku - dzień zakochanych. Kochajmy bliźniego swego jak siebie samego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca" Krzysztof Wolny.

POSŁUCHAJ

02:56

Walentynkowa akcja krwiodawstwa w Polskim Radiu (Sygnały dnia/Jedynka)

Krew jest płynem, bez którego organizm człowieka nie może funkcjonować. Jest niezbędna do ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Jej skład jest niemożliwy do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych.

Pamiętajmy, że trwa okres zimowy i obserwujemy zwiększoną liczbę zachorowań grypowych i przeziębień, co jednocześnie przekłada się na mniejszą liczbę krwiodawców odwiedzających centra krwiodawstwa - zwraca uwagę Monika Rudnicka z Narodowego Centrum Krwi. 

Kto może honorowo oddać krew?

Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów i u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia, uszu czy innych części ciała. Stan zdrowia potencjalnego krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom (temperatura ciała poniżej 37 stopni, tętno o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę, wartość ciśnienia nieprzekraczająca 180/100 mm Hg). Przed pobraniem przeprowadzane jest badanie lekarskie.

- Pamiętajmy, że aby honorowo oddać krew, trzeba zjeść lekkostrawny niskotłuszczowy posiłek, wypić herbatę, soki bądź wodę i po takim śniadaniu lekkostrawnym i po wypiciu płynów zapraszamy do oddawania krwi - mówi Monika Rudnicka. 

Ile krwi trzeba oddać? 

Aby oddać krew, koniecznie musimy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. 

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, a trwa to nie dłużej niż 8 minut.

Polskie Radio zachęca do udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu.

Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa – 14 lutego, w godz. 10.00-15.00.

* * *

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 14.02.2024

Godzina emisji: 8.40

kh/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.